Przejdź do treści
Data/Czas: 10/10/2019 - 11/10/2019 | 09:30-09:30
Lokalizacja: | |

Organizatorzy zapraszają na międzynarodową konferencję naukową poświęconą stosunkom polsko-saskim od końca XVII wieku do początku XIX wieku. 10 i 11 października 2019 r. w Pałacu na Wyspie wystąpią badacze z Polski, Niemiec i Litwy. Konferencja organizowana jest przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz DHI Warschau – NIH Warszawa. Dwudniowa dyskusja poświęcona stosunkom polsko-saskim stanowi wstęp do wystawy czasowej opowiadającej o Polsce w czasach saskich, która prezentowana będzie w Muzeum Łazienki Królewskie w połowie przyszłego roku.

 

Historia rządów Augusta II i Augusta III wyrażona zostanie poprzez arcydzieła malarstwa, rzeźby, porcelany i jubilerstwa oraz medale – obiekty pochodzące ze zbiorów: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, 200 lat Gabinetu Rycin BUW, a także Zamek Królewski na Wawelu.

 

Początek stosunków polsko-saskich wyznacza elekcja Augusta II na króla Polski, datę końcową – upadek Księstwa Warszawskiego, którego władcą był Fryderyk August. Podczas konferencji znawcy XVIII w. przedstawią najnowszy stan badań nad historią polityczną i historią sztuki Saksonii oraz Rzeczypospolitej. Referaty wygłoszą badacze z Polski, Niemiec i Litwy. Dwudniowe spotkanie stanowić będzie pole do dyskusji nad różnymi perspektywami badawczymi, a także ocenami epoki saskiej.

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.