Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau i Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego: Trzydzieści lat temu, w czerwcu 1991 roku, został podpisany polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Zawsze było jasne, że w jednoczącej się Europie prawdopodobnie niewiele będzie tak skomplikowanych stosunków sąsiedzkich, jak te między zjednoczonymi Niemcami a Polską. Traktat był próbą oparcia tych stosunków na solidnych podstawach. Gdzie jesteśmy dzisiaj, trzydzieści lat później? Niełatwo znaleźć odpowiedź na to pytanie. Z imponującą dynamiką gospodarczą kontrastują, przynajmniej od 2015 roku, niebagatelne polityczne starcia interesów i wyobrażeń. Jednocześnie jednak następuje coraz większe zbliżenie pod względem norm kulturowych i społecznych, wartości i stylów życia.
Wspólne członkostwo w UE i NATO tworzy instytucjonalne klamry, które do tej pory opierały się wszelkim tendencjom odśrodkowym. A jednak błędem byłoby negowanie napięć i różnic interesów, które kształtują i obciążają dziś stosunki polsko-niemieckie. Pozostaje to skomplikowaną kwestią nawet po 30 latach wspólnego jednoczenia się w Europie.
Podczas debaty „Pomiędzy przyjaźnią a frustracją. Polska i Niemcy wczoraj i dziś” pochylimy się nad tymi kwestiami. Impulsem do dyskusji będzie świeżo wydana książka IZ i FES pod redakcją Justyny Schulz i Ernsta Hillebranda „Między przyjaźnią a frustracją. Polska i Niemcy 30 lat po podpisaniu Traktatu o Sąsiedztwie”, w której poruszone zostały tematy stosunków politycznych między obu krajami, partnerstwa w UE, stosunków gospodarczych, bezpieczeństwa i obrony, współpracy regionalnej, edukacji, mniejszości i migracji oraz polityki historycznej.
Program debaty:
Wprowadzenie i prezentacja książki „Między przyjaźnią a frustracją” / Einführung und Buchpräsentation:
Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego / Direktorin des Westinstituts
Ernst Hillebrand, dyrektor warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta / Leiter der FES Warschau
Dyskusja „Między przyjaźnią a frustracją. Polska i Niemcy wczoraj i dziś” / Diskussion „Zwischen Freundschaft und Frust. Deutschland und Polen gestern und heute”:
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w MSZ / Staatsminister zu europäischen Angelegenheiten im polnischen Außenministerium
Dietmar Nietan, członek Niemieckiego Bundestagu / MdB
Debata odbędzie się na platformie zoom. Informacje o rejestracji dostępne tu.
Debata będzie tłumaczona na języki polski i niemiecki.
Wersja polska debaty będzie również nadawana bezpośrednio w tym wydarzeniu.
Książka „Między przyjaźnią a frustracją. Polska i Niemcy 30 lat po podpisaniu Traktatu o Sąsiedztwie” jest dostępna (więcej informacji).