Przejdź do treści
Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu
Data/Czas: 10/09/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od północnej granicy Polski leży półmilionowe miasto. Dziś nazywa się Kaliningrad. Dawniej, gdy granice przebiegały inaczej, było pruskim Königsbergiem i było też Królewcem. To miasto na wskroś europejskie. A jednak transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście – zarówno u mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Na pierwszy rzut oka to zwykła rosyjska prowincja, może bardziej zakompleksiona, porównująca się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga. Ale równocześnie pod powierzchnią kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera.


Paulina Siegień opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek?
Autorka kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu, który nieoczekiwanie stał się częścią jej życia. Przez kilka lat pisała o Kaliningradzie i obwodzie kaliningradzkim dla „Gazety Wyborczej”. Paulina Siegeń z wykształcenia jest etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską, z zawodu dziennikarką i tłumaczką. Ukończyła Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie doktoryzuje się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na stałe współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego.
Spotkanie z autorką poprowadzi Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” i „Wysokimi Obcasami”, która publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, newonce.sport i magazynie „Kopalnia. Sztuka Futbolu”.
Wydawcą tomu jest Wydawnictwo Czarne.

termin | 10 września, piątek, godz. 18.00
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny

Europejskie Centrum Solidarności

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.