Przejdź do treści
Data/Czas: 02/12/2020 | 17:00-19:00
Lokalizacja: | |

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta: Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz i dyskusję wokół książki “Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”. W 1946 roku przed sądem okręgowym Świdnicy rozpoczęły się procesy zbrodniarzy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, utworzonego w 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, który funkcjonował jako samodzielny obóz koncentracyjny w latach 1941-1945. Równocześnie do pierwszych procesów w Świdnicy, zbrodniarzy niemieckich sądzono w innych miastach Polski i Europy, przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, czy przed amerykańskimi i brytyjskimi sądami wojskowymi w okupowanych Niemczech. Procesy zbrodniarzy KL Gross-Rosen nie zapisały się jednak w pamięci miasta i regionu. W powszechnym przekonaniu częsty jest pogląd, że członkowie załogi obozu Gross-Rosen nie doczekali się sprawiedliwości.

O ile faktycznie, nie odbył się osobny proces załogi KL Gorss-Rosen, jak miało to miejsce w przypadku wielu innych obozów koncentracyjnych, jednak sprawcy sądzeni byli indywidualnie. Liczba postępowań karnych przed świdnickim sądemi oraz ich nieobecność w świadomości historycznej regionu zmusza nas do weryfikacji wiedzy na temat sądowych rozliczeń oprawców dolnośląskiego obozu. Korzystając z obszernych materiałów źródłowych Agnieszka Dobkiewicz dotarła do śladów blisko 100 przeprowadzonych procesów karnych, ustalając nieznane dotąd fakty, istotne zarówno dla popularyzacji wiedzy o obozie w Rogoźnicy, jak i dla dalszych badań historycznych.

W swoim wykładzie Agnieszka Dobkiewicz przedstawi przygotowania i przebieg wybranych procesów karnych, które zrekonstruowała w książce „Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen”, wydanej w 2020 roku nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Komentarz: dr hab. Dorota Sula (Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy)
Spotkanie odbędzie się na zoomie. W sprawie linka prosimy o kontakt: transitionaljustice@uwr.edu.pl

Szczegóły>

Organizatorzy:
CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,
Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego
Opracowanie merytoryczne: dr Dominika Uczkiewicz

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.