Przejdź do treści
LOST WOMEN ART: Pokaz filmu i dyskusja z reżyserką
Data/Czas: 23/03/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | Jana Matejki 13 | Kraków

Dom Norymberski w Krakowie: Od niepamiętnych czasów artystki współtworzą historię sztuki na równi ze swoimi kolegami, a jednak ani ich nazwiska, ani ich dzieła nie są powszechnie znane, a one same rzadko pojawiają się jako pionierki wyznaczające nowe style. Projekt LOST WOMEN ART bada mechanizmy tego systemowego zapominania o niezwykle utalentowanych artystkach. Badacze, muzealnicy i kuratorzy w swoich projektach naukowych i wystawienniczych celebrują w kółko te same męskie nazwiska, podczas gdy kobiety są w nich zwykle prezentowane jako “wyjątkowe talenty”, czy “artystki wypełniające narzucone z góry parytety”. Projekt LOST WOMEN ART zrealizowany we współpracy z licznymi instytucjami i fundacjami kultury ma zmienić wiedzę o twórczości kobiet-artystek.

Film i poświęcona im strona internetowa prezentuje portrety malarek, rzeźbiarek, fotografek, performerek i wielu innych artystek, często awangardowych, wytyczających nowe kierunki w sztuce, odważniejszych i bardziej bezkompromisowych niż ich koledzy. W dokumencie zaprezentowane zostały m.in. takie artystki jak: Berthe Morisot, Charlotte Salomon, Helene Funke, Hilma af Klint, Leonor Fini, Lotte Leserstein. Marianne von Verefkin, Marie Laurencin, Susanne Valadon, Natalia Gontscharowa, Dora Maar, Elfriede Lohse-Wächter, Leonora Carington, Meret Oppenheim, Kiki Kogelnik i wiele innych.
⁉️ Czy przestaniemy gubić sztukę kobiet? O tym porozmawiamy z reżyserką filmu i publicznością po projekcji. Dyskusję z Susanne Radelhof poprowadzi historyczka sztuki Aśka Warchał-Beneschi. Tłumaczenie konsekutywne z języka niemieckiego.

“LOST WOMEN ART”, Niemcy 2021
Film dokumentalny w dwóch częściach 2 x 52 min
scenariusz i reżyseria: Susanne Radelhof
koncepcja: Eva Rink i Maria Wischnewski
montaż: Robert Handrick
kamera: Thomas Eirich-Schneider
badania archiwalne: Lilly Rinklebe
montaż: Matthias Morgenthaler i Suzanne Biermann
produkcja: KOBERSTEIN FILM – na zlecenie MDR – we współpracy z ARTE
Film jest częścią projektu, który obejmuje również stronę internetową https://www.lostwomenart.de/en/chapter/lost-woman-art/

Organizatorki:
Dom Norymberski,
Muzeum HERstorii Sztuki,
ASP w Krakowie
Udział bezpłatny, bez zapisów
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.krakowianki.krakow.pl

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.