Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Opowiedzmy historię na Instagramie! Brzmi interesująco, czyż nie? Proponujemy, by skupić się na dwóch tematach. Z jednej strony nie da się już rozgraniczyć edukacji obywatelskiej i umiejętności korzystania z mediów, a Internet, zwłaszcza w czasach pandemii, zyskał status witryny edukacyjnej. Podobnie sam Instagram, w coraz większym stopniu staje się serwisem społecznościowym, wykorzystywanym w edukacji historyczno-politycznej przez coraz liczniejsze muzea i instytucje edukacyjne. Organizowane debaty na temat społecznej partycypacji oraz demokracji są dobrą okazją, by sprawdzić jakie możliwości oferuje Instagram dla zaawansowanej edukacji historyczno-politycznej.
Drugim zagadnieniem jest obecność w lokalnej przestrzeni publicznej licznych miejsc pamięci: pomników, tablic pamiątkowych, skwerów, ale też nazw ulic, które stanowią swoiste archiwum języka i są świadectwem historii, upamiętniając często odważne czyny oraz ludzi, którzy ich dokonali. Obecność tych miejsc w naszym najbliższym sąsiedztwie może wpływać na nasze działania we współczesnym świecie. Dlatego też uważamy, że warto jest również wyeksponować je w przestrzeni wirtualnej, przy pomocy nowoczesnych, cyfrowych mediów.
Projekt „Local History on Instagram” ma na celu zainspirowanie dyskusji na temat tego, jak historyczne wydarzenia są upamiętniane w przestrzeni lokalnej oraz jak ich dziedzictwo wpływa na nasze spojrzenie na przeszłość. Chcemy również zastanowić się jak zabytki, nazwy ulic itp. mogą stymulować i prowokować publiczną dyskusję, a nawet rodzić kontrowersje. Czy przychodzi Wam na myśl jakieś miejsce pamięci znajdujące się w Waszej okolicy, na które być może do tej pory nie zwracaliście większej uwagi, a o którym chcielibyście się czegoś więcej dowiedzieć? Weźcie udział w naszym projekcie!
Formularz rejestracyjny: należy wysłać do 25.01.2021. Wszelkie pytania należy kierować na adres: charlotte.lohmann@krzyzowa.org.pl.
Szkolenie organizowane jest przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Kreisau-Initiative e. V. i Welcome In! Fulda e.V.