Przejdź do treści
Litwa. Dwa stulecia fotografii | już wkrótce nowa wystawa w MCK
Data/Czas: 15/06/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Radio Kraków Kultura i Kwartalnik Herito: Wystawa jest opowieścią o Litwie i jej mieszkańcach, o historii i pamięci, a także wybranych motywach kształtujących litewską tożsamość. Prezentacja ma charakter przekrojowy: najstarsze z pokazywanych zdjęć pochodzą z XIX wieku, najnowsze z 2020 roku. Oprócz kanonicznych dzieł uznanych mistrzów będzie można na niej zobaczyć prace artystów mniej oczywistych, w tym twórców emigracyjnych. Zbiór tradycyjnych odbitek dopełniają książki i albumy fotograficzne. Wernisaż wystawy ,,Litwa. Dwa stulecia fotografii” odbędzie się w czwartek 15 czerwca o godz. 18:00. Wstęp wolny, zapraszamy!

Ekspozycja nie jest typową retrospektywą ujętą w chronologiczne ramy, ale koncentruje się wokół wybranych wątków i tematów, co odzwierciedlają tytuły jej poszczególnych działów: „Atelier”, „Tydzień w Wilnie”, „Wędrówki fotografa”, „Cisza”, „Autoportret”, „Osobiste pamięci” oraz „Różnorodna Litwa”. Fotografie są bardzo różnorodne w treści i formie. Łączy je jednak poszukiwanie piękna w tym, co zwyczajne i codzienne. Większość kadrów cechuje poetyckość, spokój i melancholia. Prace zostaną wyeksponowane tak, by pokazać współzależności między kolejnymi pokoleniami artystów i artystek. Twórców tej miary co Józef Czechowicz, Jan Bułhak, Antanas Sutkus czy Romualdas Rakauskas zestawiono z przedstawicielami i przedstawicielkami „nowej szkoły litewskiej”, takimi jak Tadas Kazakevičius czy Indrė Šerpytytė.

Na zdjęciach można odnaleźć liczne wątki specyficzne nie tylko dla Litwy, ale odnoszące się do wspólnych doświadczeń obywateli Europy Środkowej. Wilno jest przecież ważnym miastem także dla Polaków i Białorusinów, a dramatyczne przeżycia związane z radziecką okupacją dotyczyły obywateli wielu państw tej części kontynentu. Wystawa „Litwa. Dwa stulecia fotografii” to zatem kolejna ekspozycja, która poprzez fotografię opowiada o historii Europy Środkowej, podobnie jak „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych” (2019) i „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” (2021).

INFORMACJE:
Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski, bogato ilustrowany album.
Ekspozycję „Litwa. Dwa stulecia fotografii” można zwiedzać od 16 czerwca do 24 września 2023 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.
Godziny otwarcia galerii: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00.
Ceny biletów: bilet normalny – 25 zł, bilet ulgowy – 15 zł, bilet rodzinny – 35 zł, bilet dla osób poniżej 26 roku życia – 1 zł. W każdy wtorek wstęp na wystawę za 5 zł.
Galeria MCK jest dostępna dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program oprowadzań i spotkań, o których będziemy na bieżąco informować w naszych mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej: https://mck.krakow.pl/.

Organizatorami wystawy są Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Lithuanian Photographers Association. Wystawa jest częścią projektu ,,Polska i Litwa. Wspólne dziedzictwo, wspólne wartości”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja uzyskała także wsparcie finansowe: Lithuanian council for culture – Lietuvos kultūros taryba oraz Miasta Krakowa.
Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej MCK oraz na profilach MCK na portalach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi MCK przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ze zdjęć, o których mowa powyżej.

____
Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek
Kuratorzy: Adam Mazur, Vilma Samulionyte, Natalia Żak
Współpraca kuratorska: Monika Rydiger
Aranżacja plastyczna: Anna Wisz
Produkcja wystawy: Karolina Wójcik
Koordynator ds. dostępności: Daniel Krawczyk
Montaż i oświetlenie: Jakub Wójtowicz, Emanuel Mróz, Michał Pietras
Identyfikacja wizualna i projekt katalogu: Kuba Sowiński
Sponsor: Sphinx. Stali patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Kraków Culture, HERITO. Patroni medialni wystawy: TVP Kultura, TVP Wilno, Zwierciadło, Kurier Wileński, Contemporary Lynx, Szeroki Kadr.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.