Przejdź do treści
Literatura jako sejsmograf zmian społecznych - ROBERT PROSSER/MONIKA WOLTING rozmowa/Gespräch DE/PL
Data/Czas: 13/12/2021 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury i Biblioteka Austriacka w Opolu: “Najciekawsze wydawało mi się to, że w dusznym pomieszczeniu bez okien panował egalitarny kosmos, że w chwili pojedynku rozróżnianie między Jugosłowianami, Rumunami, Turkami, Włochami, Czeczenami, Austriakami przestawało się liczyć” (Robert Prosser, “Gemma Habibi”). Razem z Robertem Prosserem chcielibyśmy się zastanowić, do czego potrzebna jest nam jeszcze literatura. Prosser pisze teksty zaangażowane, pisze o ludziach, którzy żyją w regionach ogarniętych kryzysem albo znaleźli się sytuacji kryzysowej. Zwraca uwagę na społeczne, ekonomiczne, kulturowe i religijne konflikty między jednostkami i między grupami ludzi w społeczeństwach wieloetnicznych.


Spotkanie autorskie z Robertem Prosserem
Prowadzenie: prof. Monika Wolting (Uniwersytet Wrocławski)

Razem z Robertem Prosserem chcielibyśmy się zastanowić, do czego potrzebna jest nam jeszcze literatura. Prosser pisze teksty zaangażowane, pisze o ludziach, którzy żyją w regionach ogarniętych kryzysem albo znaleźli się sytuacji kryzysowej. Zwraca uwagę na społeczne, ekonomiczne, kulturowe i religijne konflikty między jednostkami i między grupami ludzi w społeczeństwach wieloetnicznych. Wspólnie będziemy dociekać, czy chodzi tu tylko o wskazywanie punktów zapalnych na Ziemi, czy o coś więcej? Czy literatura może pretendować do objaśniania świata w całej jego złożoności, do przedstawiania traum, wspomnień, lęków i spostrzeżeń, które ludźmi powodują? Czy może wolno nam również zakładać, że teksty literackie wcześniej niż inne media i w sposób bardziej zróżnicowany mogą wskazywać na kluczowe tematy i emocje, które poruszają społeczeństwo? Czy sejsmograficzny i prognostyczny potencjał tych tekstów da się w praktyce politycznej wykorzystać do wczesnego rozpoznawania kryzysów?
– Monika Wolting

Robert Prosser, animator kultury, performer i pisarz. Urodził się w 1983 r. w Alpbach, w Tyrolu. Studiował literaturę porównawczą, antropologię kulturową i społeczną w Innsbrucku i Wiedniu. Swoją karierę rozpoczął jako graficiarz. Podróżował po Azji i Bliskim Wschodzie. Wydana w 2019 r. książka „Gemma Habibi” jest jego piątą powieścią.

 

13.12.2021, (pon.), 19.00
ONLINE
Zoom webinar
Link rejestracyjny dostępny na profilu fb AFK.
Wstęp bezpłatny po rejestracji
Po polsku i niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym

 

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu – Biblioteka Austriacka
Foto: Robert Prosser – Buchmesse Wien 2019, © Bwag/CC-BY-SA-4.0

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.