Przejdź do treści
Literacka scena Rozstajów na Folkowisku
Data/Czas: 08/07/2021 - 11/07/2021 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Chutor Gorajec | Gorajec 14 | Chutor Gorajec

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego: Zapraszamy na Scenę Literacką przy Festiwalu Folkowisko odbywającym się w Gorajcu w dn. 8-10 lipca 2021.
Będzie to autonomiczny festiwal w festiwalu – literackie święto Europy Środkowej. Po raz pierwszy na Folkowisku, które zawsze interesowało się literaturą i często gościło autorów – ale pierwszy raz robi to na taką skalę. Dlaczego “Rozstaje”? Tak tłumaczyliśmy to w manifeście naszego portalu: Rozstajne drogi są uniwersalnym i wieloznacznym obrazem literackim. Rozdroże to punkt zwrotny i kulminacyjny oraz przestrzeń paradoksalna – należąca do wszystkich i do nikogo. Staraliśmy się interpretować ją optymistycznie: jako miejsce, w którym drogi (losy, tożsamości, historie, wspomnienia, ideały) spotykają się i przeplatają ze sobą. Wybór dokonywany na rozstajnych drogach, choć nie zawsze właściwy, nie musi być nieodwracalny.


O czym będziemy chcieli porozmawiać:
O przekładzie, bo to sztuka niezwykle ważna u nas – na pograniczu.
O przenikaniu się sztuk, bo nasza scena będzie dziełem, znajdując się na terenie wystawy artystycznej.
O Białorusi, bo jej literatura zasługuje na odkrycie w tych trudnych czasach, a białoruskie dążenie do wolności leży nam na sercu.
O Roztoczu, bo również autorów z naszej regionu przedstawimy na rozstajowej scenie.

Specjalnym punktem wydarzenia będzie premiera projektu stworzonego wspólnie przez grupę białoruskich muzyków, tłumaczy i tłumaczki oraz grupę artystyczną z Rozstajów. Scena Rozstajów będzie funkcjonować nie tylko podczas spotkań autorskich. Przez cały festiwal będzie miejscem, w którym będzie można obejrzeć wystawę artystyczną z wątkami literackimi oraz spotkać z autor(k)ami, tłumacz(k)ami i artyst(k)ami, podyskutować i dowiedzieć się więcej o Rozstajach, wystawie i projekcie z nowym białoruskim zespołem.

Dzień Białoruski będzie współorganizowany z Kolegium Europy Wschodniej w ramach projektu “Namiot Białoruski”. Zadanie finansowane ze środków otrzymanych od Fundacji Solidarności Międzynarodowej w ramach projektu finansowanego przez MSZ.

Premiera projektu muzycznego Rozstajów będzie organizowana dzięki finansowaniu Funduszu Wyszehradzkiego.

Więcej o Festiwalu Folkowisko: www.folkowisko.pl

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.