Przejdź do treści
Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r.
Data/Czas: 29/11/2018 - 30/11/2018 | 10:00-10:00
Lokalizacja: Muzeum Historii Żydów Polskich | Mordechaja Anielewicza 6 | Warszawa

Konferencja „Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r.” ma za zadanie rozbudzenie świadomości historycznej odbiorców, w zakresie historii Żydów polskich i ich relacji z władzami i administracją polską, oraz innymi mieszkańcami odrodzonego państwa. Poruszone zostaną głównie aspekty zróżnicowania postaw i opinii generowanych w środowiskach żydowskich, dotyczących niepodległości. Zaprezentowane zostaną wyniki badań różnorodnych źródeł, w tym w językach żydowskich. Wydarzenie będzie poświęcone stosunkowi wspólnot żydowskich do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wezmą w niej udział badacze z Polski, Niemiec, USA, Kanady i Izraela.

 

PROGRAM KONFERENCJI [pdf]

Prezentacje i dyskusje zogniskują się na problemie zróżnicowanego stosunku Żydów w Polsce do procesu odzyskiwania niepodległości oraz kształtu odrodzonego państwa. Chcielibyśmy pokazać, jak te wydarzenia były odbierane wśród różnych grup i wspólnot żydowskich takich jak tradycjonaliści, Żydzi akulturowani oraz związani z rozmaitymi nurtami politycznymi (np. Syjonizmem, fołkizmem czy socjalizmem).

 

Obrady będą podzielone na trzy główne zagadnienia:
1. NADZIEJE związane z odbudowującą się Polską,
2. OBAWY generowane przez zmiany polityczne,
3. REALIA w jakie przyniosło odbudowane państwo.

 

Język konferencji: polski i angielski (tłumaczenie symultaniczne).
wstęp wolny!

 

Partnerem organizacyjnym jest Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich.
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu European Association for Jewish Studies.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Międzynarodowa konferencja naukowa: “Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r.”- zadanie finansowane w ramach umowy 880/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

 

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.