Przejdź do treści
Lekcja czytania z Moniką Gromalą o twórczości Fritza von Herzmanovsky’ego-Orlando
Data/Czas: 15/12/2021 | 12:00-12:00
Lokalizacja: | |

Tygodnik Powszechny i Austriackie Forum Kultury: Podczas ostatniej Austriackiej Lekcji Czytania poetka i literaturoznawczyni Monika Gromala opowie o powieści „Maskarada geniuszy“ austriackiego pisarza Fritza von Herzmanovsky’ego-Orlando. Utwór na język polski przełożył Ryszard Wojnakowski. Powieść „Maskarada geniuszy” powstała w 1928 r., ale drukiem ukazała się dopiero po śmierci pisarza, w latach 50. Nie pasowała ani do czasu powstania, ani czasu wydania. Jest wielogatunkową mieszanką, w której trudno wytyczyć czytelnicze szlaki. Być może nie powinniśmy się o to nawet starać, gdyż nie tego oczekiwał od swoich odbiorców Herzmanovksy-Orlando.

Stworzył groteskowy obraz imperium Habsburgów, który zbliża się do karykatury, ale nią do końca nie jest, gdyż karykaturalna wizja rzeczywistości zawsze posiada krytyczny potencjał, a „Maskarada geniuszy” to przede wszyskim zabawa wyobraźni. Dodajmy, że wyobraźnia autora była bez reszty zanurzona w świecie, o którym traktuje dzieło. Herzmanovsky-Orlando ukazuje doskonale znaną sobie rzeczywistość monarchii austro-węgierskiej z całą jej absurdalnością, bzdurnością i paranoicznością. Nie sposób rozstrzygnąć, czy jego wizja miała być przestrogą dla kolejnych pokoleń, czy też pożegnalną pieśnią, pieśnią miłosną kogoś, kto w swej pamięci i wyobraźni znalazł miejsce dla upadłej przeszłości, a następnie uwiecznił to miejsce w literaturze.
Warsztaty zaprezentowane zostaną online na stronie FB Lekcji czytania, FB Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz FB Tygodnika Powszechnego.

 

Współorganizatorem cyklu jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Wszystkie dotychczasowe lekcje z cyklu obejrzeć można na FB @LekcjeCzytania.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.