Przejdź do treści
Legal Architecture of Humanitarian Action
Data/Czas: 06/12/2018 - 07/12/2018 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW | Krakowskie Przedmieście 26/28 | Warszawa

Konferencja: ”Legal Architecture of Humanitarian Action” 6-7 grudnia 2018, Aula Baszkiewicza, Collegium Politicum, Uniwersytet Warszawski. Wydarzenie organizowane przez NOHA Warsaw oraz Uniwersytet Warszawski i Komisja Europejska w Polsce Prawo do pomocy humanitarnej uważane jest obecnie za jedno z podstawowych praw człowieka. Wiele państw i organizacji, włączając w to Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) kładzie nacisk na umożliwienie dostępu do pomocy humanitarnej podczas konfliktów zbrojnych oraz innych kryzysów. Pomimo wysiłków międzynarodowych ludność niektórych regionów, a nawet całych państw cierpi z powodu braku dostępu do podstawowych zasobów oraz do pomocy zewnętrznej. Pracownicy humanitarni stają się bardzo często ofiarami różnego rodzaju ataków. Z drugiej jednak strony – są czasami sprawcami napaści na miejscową ludność, wywołując w ten sposób dodatkowe zagrożenia i kryzysy.

 

Podczas konferencji skupimy się na identyfikacji głównych wyzwań w organizacji akcji humanitarnych z perspektywy prawa międzynarodowego i krajowego. Omówimy takie zagadnienia jak: rzeczywistość współczesnych operacji ONZ, odpowiedzialność organizacji międzynarodowych, w tym Unii Afrykańskiej, rola grup terrorystycznych, kryzys migracyjny (IDP), kryzys na Haiti i Rohingya, wpływ zmian klimatycznych i wiele innych. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści z czołowych polskich uczelni, a także z Brukseli, Groningen, Bochum, Jerozolimy. Konferencja obejmuje także dialog obywatelski “Wyzwania humanitarne UE” z Androulla Kaminara, Dyrektor, DG ECHO, Komisja Europejska.

 

Program 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest otwarte. Należy jednak wypełnić formularz rejestracyjny: https://goo.gl/forms/GB74G2aJI113AZnR2

Tłumaczenie symultaniczne na język polski i angielski będzie zapewnione tylko w pierwszym dniu konferencji (czwartek, 6 grudnia).

Osoby odpowiedzialne za organizację:
Patrycja Grzebyk, Elżbieta Mikos-Skuza oraz Agnieszka Kowalska

 

Źródło: Komisja Europejska w Polsce

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.