Przejdź do treści
Latający Uniwersytet Praw Człowieka | nabór do II edycji programu
Data/Czas: 06/08/2023 | 00:00-00:00
Lokalizacja: | |

Europejskie Centrum Solidarności: Wszyscy, którzy w pracy zawodowej, aktywności społecznej czy życiu codziennym praktykujecie prawa człowieka, nauczacie o nich, promujecie – zapraszamy Was do udziału w drugiej edycji Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka. Zaproszenie ma charakter otwarty, jest adresowane przede wszystkim do aktywistek i aktywistów, urzędniczek i urzędników, nauczycielek i nauczycieli, studentek i studentów, ale i do wszystkich osób zainteresowanych prawami człowieka.


Latający Uniwersytet Praw Człowieka to program edukacyjny, który w centrum stawia prawa człowieka, uczy je rozpoznawać i reagować, gdy są naruszane. Odwołuje się przy tym do szerokiej wiedzy, bo zarówno z obszaru prawa, jak i edukacji, nowych technologii, ekologii, migracji czy międzynarodowych systemów ochrony praw człowieka. Czerpiemy z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, bo mimo że dokument ratyfikowano w 1948 roku – wciąż nie jest powszechnie znany, a prawa człowieka są nadal wyzwaniem. Dopiero uczymy się je realizować, także na poziomie lokalnym.

Będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań, przywołamy kilka. W jaki sposób realizowane są prawa człowieka w Polsce i na świecie? Na jakich podstawach się opierają? Jak możemy rozpoznawać i reagować na ich naruszanie? Czy możemy wspierać ich wdrażanie na poziomie miasta oraz społeczności, w której żyjemy? W jaki sposób prawa człowieka wiążą się z różnymi obszarami naszego życia, takimi jak: ekologia, biznes, kultura?
Mamy już doświadczenie w organizacji tego projektu. W lutym 2023 roku pierwszą edycję Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka ukończyły 44 osoby – działacze i działaczki społeczne, prawnicy i prawniczki, artystki, osoby pracujące w samorządach i służbach publicznych, aktywistki.

Latający Uniwersytet Praw Człowieka realizuje ECS we współpracy ze Stowarzyszeniem Homo Faber. Program jest objęty matronatem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Latający Uniwersytet Praw Człowieka oferuje:
/ cykl siedmiu 2-dniowych zjazdów weekendowych, 98 godzin zajęć
/ warsztaty, wykłady, spotkania inspiracyjne i rozmowy
/ udział doświadczonych ekspertek i ekspertów, zarówno autorytetów naukowych, jak i praktyczek oraz praktyków praw człowieka
/ zajęcia w Gdańsku
/ dwie wizyty studyjne w Warszawie i Lublinie
/ możliwość współtworzenia sieci osób z różnych środowisk, zaangażowanych w działalność na rzecz praw człowieka.

Plan zajęć
/ rekrutacja: do 6 sierpnia 2023
/ inauguracja: 31 sierpnia 2023, Gdańsk
/ start: 30 września – 1 października 2023, Gdańsk
/ finał: 6–7 kwietnia 2024, Gdańsk
/ miejsca spotkań: rotacyjnie w Gdańsku, Lublinie i Warszawie
〰️〰️〰️
Kontakt
e-mail: prawaczlowieka@ecs.gda.pl
Zespół projektowy
Sylwia Bruna | ECS, tel.: +48 517 368 127
Bartosz Rief | ECS, tel.: +48 517 368 094

 

LATAJĄCY UNIWERSYTET PRAW CZŁOWIEKA
/ cykl szkoleń i warsztatów
/ udział bezpłatny
/ formularz zgłoszeniowy: https://ecs.gda.pl/prawa-czlowieka/

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.