Przejdź do treści
Kultura filmowa prowincji górnośląskiej
Data/Czas: 12/03/2021 | 18:15-18:15
Lokalizacja: | |

Kino Amok: Książka Urszuli Biel stanowi kontynuację pierwszej monografii autorki, dotyczącej kinematografii województwa śląskiego w latach 1918-1939. Obszarem obecnych badań stała się prowincja górnośląska, czyli część regionu, jaka przypadła Niemcom po I wojnie światowej. Dziś ten teren nazywa się Opolszczyzną, ale wtedy należały do niego również Gliwice, Bytom i Zabrze. Przyglądamy się tutejszym kinom, ich właścicielom oraz publiczności, będącej ważnym ogniwem kultury filmowej. Obserwujemy kto chodził do kina, co oglądano, jako dobierano muzykę do pokazów, czy dźwięk wpłynął na seans filmowy. Poznajemy górnośląskich twórców, którzy zrobili kariery w kinematografii niemieckiej.

HIGIENA MAŁŻEŃSKA, r. Wolf Junger, Austria 1922 (60′)
Film edukacyjny (Aufklärungsfilm), który ujawnia więcej o okresie, w którym powstał niż wiele dokumentów pisanych. Opiera się na ideach wiedeńskiego eksperta ds. zdrowia, Juliusa Tandlera, związanych z powołaniem ośrodka poradnictwa małżeńskiego. Jego założeniem było, że kluczem do szczęśliwego małżeństwa jest zdrowie partnerów, a także wychowanie przedmałżeńskie oparte na pięciu zasadach: 1. Żenić się mogą tylko osoby zdrowe, 2. Potajemna choroba jest przestępstwem, 3. Płeć nie może być tajemnicą 4. Ciąża i poród to święte wydarzenia naturalne, 5. Szczęście w małżeństwie to zdrowe dzieci.

Urszula Biel – autorka pierwszej monografii poświęconej dziejom kina na Górnym Śląsku (Śląskie kina między wojnami, czyli przyjemność upolityczniona, Katowice 2002) oraz licznych tekstów poświęconych tej tematyce, w publikacjach zbiorowych polskich i zagranicznych.
Ponadto animatorka kultury filmowej, prowadzi kino studyjne Amok w Gliwicach, uhonorowane nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Kino” (2012) oraz „Edukacja filmowa” (2017). Laureatka nagrody Prezydenta m. Gliwice w dziedzinie kultury (1999). Od 2016 roku prezeska Śląskiego Towarzystwa Filmowego.
Spotkanie poprowadzi Agata Tecl-Szubert.

Bilety: 12/10 zł

FWPN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.