Przejdź do treści
„Księga wyjścia" Mikołaja Grynberga
Data/Czas: 29/03/2018 | 18:00-19:00
Lokalizacja: Ksiegarnia na Tłomackiem | Tłomackie 3/5 | Warszawa

Klub czytelniczy

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem autorem “Księgi wyjścia” odbędzie się w czwartek 29 marca o godzinie 18:00 w Księgarni na Tłomackiem (siedziba ŻIH), w której można też zakupić książki tego autora.

„Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.

 

Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej”.

 

Mikołaj Grynberg

(“Księga wyjścia, Wydawnictwo Czarne, 2018)

 

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.