Przejdź do treści
Książki znaczące. Bilans idei 2023
Data/Czas: 10/01/2024 | 17:00-19:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Batorego: Wielu komentatorów_ek i uczestników_czek polskiej sceny intelektualnej zwraca uwagę na stan debaty publicznej narzekając, że brakuje w niej nowych idei, które byłyby podstawą dla interpretacji rzeczywistości, wizji ładu politycznego i społecznego, krytyki kultury, scenariuszy przyszłości, odpowiedzi na zjawiska kryzysowe, jak katastrofa klimatyczna, przełom demograficzny czy wyzwania nowych technologii.

Czy rzeczywiście brakuje nowych, atrakcyjnych propozycji intelektualnych? A jeśli tak, to co jest źródłem kryzysu? Brak podaży? Czy coraz większa trudność z „przebiciem” się do debaty? Ograniczenie debaty do mniejszych „baniek”? Polaryzacja polityczna i rosnąca temperatura konfliktu? A może brak odpowiednich platform poważnej dyskusji i wymiany poglądów?

Niezależnie od odpowiedzi, wierzymy, że najważniejszym medium do wprowadzania w obieg nowych idei pozostaje książka. Dlatego zaprosiliśmy pisma i portale kształtujące polską debatę publiczną do tego, by wspólnie dokonać bilansu idei za 2023 rok. Porozmawiajmy o tym, jakie książki były w minionym roku dla różnych środowisk intelektualnym wydarzeniem, skłaniały do namysłu, refleksji, a może nawet do rewizji poglądów. Dlaczego miały takie znaczenie? Czy któreś spośród książek ważnych zostały przeoczone? Chcemy rozmawiać przede wszystkim o polskich autorach, ale też zapytać o ważne przekłady. Każdą z zaproszonych redakcji poprosiliśmy o przedstawienie własnej listy trzech książek polskich autorów oraz trzech przekładów wydanych w minionym roku.

„Bilans idei 2023” to również nieformalny początek poszukiwań książki-laureatki tegorocznej, trzeciej już edycji Nagrody im. Marcina Króla. Nagrodę Fundacja Batorego ustanowiła w zeszłym roku, by wspierać rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości i do tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości.
W tym roku zapraszamy również publiczność do zgłaszania ważnych polskich książek opublikowanych w 2023 roku.

Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji przez formularz: https://forms.office.com/e/AsiYA3x3cB.
Listę zgłoszonych i spełniających kryteria tytułów przekażemy osobom nominującym do Nagrody jako inspirację.
Do dyskusji zaprosiliśmy 15 redakcji. Swój udział w debacie „Książki znaczące. Bilans idei 2023” do tej pory potwierdzili:
🔹 Magdalena M. Baran (Liberté!),
🔹 Joanna B. Bednarek (Czas Kultury),
🔹 Ignacy Dudkiewicz (Magazyn Kontakt),
🔹 Zofia Król (Dwutygodnik),
🔹 Dominika Kozłowska (Znak),
🔹 Konstanty Pilawa (Pressje),
🔹 Wojciech Przybylski (Res Publica Nowa),
🔹 Bogna Świątkowska (Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana),
🔹 Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique – edycja polska),
🔹 Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna
🔹 Krzysztof Zalewski (Nowa Konfederacja)
🔸 Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego)

Transmisja na żywo będzie tłumaczona na polski język migowy i dostępna na profilach Fundacji Batorego na Facebooku oraz YouTube.
Zapraszamy do dyskusji!

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.