Przejdź do treści
Książka łączy
Data/Czas: 28/03/2018 | 17:00-17:00
Lokalizacja: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta | Strażnicza 1-3 | Wrocław

O polsko-niemieckim transferze literackim

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na spotkanie “Książka łączy” o polsko-niemieckim transferze literackim z kust. dypl. Agnieszką Wolańską, dr Piotrem Przybyłą oraz prof. Markiem Zyburą.
Spotkanie odbędzie się 28 marca o godz. 17:00 w sali nr 13 CSNE (ul. Strażnicza 1-3).

Niedawno przed siedzibą CSNE stanęła tajemnicza budka telefoniczna wypełniona książkami. Polsko-niemiecki projekt „BücherboXX w partnerstwie Odry” (Biblioboxx Partnerstwa Odra) powstał przy współpracy uczniów Zespół Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia oraz ich kolegów z Institut für Nachhaltigkeitin Bildung, Arbeit und Kultur z Berlina w Niemczech pod przewodnictwem p. Konrada Kutta. Projekt opiera się na idei bookcrossingu, czyli transferu książek w sferze publicznej.

Projekt jest przykładem zrównoważonego rozwoju w edukacji, pracy i życiu codziennym, z uwzględnieniem aspektów kulturowych i politycznych. Ta koncepcja zrównoważonego rozwoju i włączenia społecznego znajduje odzwierciedlenie w międzybranżowej przebudowie starych budek telefonicznych, obywatelskim korzystaniu z bibliotek ulicznych, a także w zaangażowaniu społecznym lokalnych mieszkańców.

Jednocześnie BiblioboXXy pozwalają na unikalną europejską wymianę kulturalną i dalszy rozwój polsko-niemieckiej współpracy w zakresie kształcenia zawodowego i społeczeństwa obywatelskiego.

Książki i wiedza są dzielone, wymieniane i ponownie wykorzystywane w celu połączenia Europy.

 

Zanim pierwszy polsko-niemiecki BiblioboXX dotarł do Centrum Willy’ego Brandta, stał dumnie od swojego otwarcia przy Zespole Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu, by następnie służyć mieszkańcom Wrocławia w centrum miasta – przy ulicy Świdnickiej.

 

Źródło: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.