Przejdź do treści
Kryzys na wschodniej granicy UE. Jak Unia może chronić swoje granice i prawa człowieka?
Data/Czas: 08/11/2021 | 13:00-14:30
Lokalizacja: | |

ECFR Warsaw i Fundacja Batorego: Od lata 2021 roku Polska i Litwa zmagają się z bezprecedensowym działaniem reżimu Aleksandra Łukaszenki, którego celem jest wywarcie politycznej presji na oba kraje i na Unię Europejską. W działaniu tym Mińsk wykorzystuje migrantów z państw trzecich, aby wywołać wrażenie kryzysu uchodźczego, wewnętrznej destabilizacji oraz pogłębienia podziałów. Polska i Litwa borykają się z tymi problemami w czasie, gdy wspólna polityka migracyjna Unii Europejskiej praktycznie nie istnieje. Są ustawy, rozporządzenia i nowy „pakt dla migracji”, zaproponowany przez Komisję Europejską w październiku 2020 roku.

Problem w tym, że zarówno te formalnie wiążące przepisy, jak i te planowane pozostają jedynie na papierze. Prawo europejskie nie jest faktycznie stosowane na granicach UE.
Za dramatem migrantów na wschodniej granicy kryje się fundamentalne dla całej Unii Europejskiej pytanie: jak pogodzić skuteczną kontrolę granic z poszanowaniem praw człowieka i respektowaniem wartości, na których zbudowana jest Unia?

 

Udział wezmą:
Włodzimierz Cimoszewicz (poseł do Parlamentu Europejskiego, b. premier i minister spraw zagranicznych RP)
Rasa Juknevičienė (posłanka do Parlamentu Europejskiego, była Ministra Obrony Litwy)
Gerald Knaus (prezes European Stability Initiative)
Prowadzenie: Piotr Buras (dyrektor ECFR Warszawa)
PL: Na profilu Fundacji Batorego na Facebooku będziemy transmitować tłumaczenie na język polski.
ENG: Na profilu ECFR Warszawa na Facebooku i na kanale YouTube Fundacji Batorego będziemy transmitować spotkanie w wersji anglojęzycznej.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.