Przejdź do treści
Krajobraz po bitwie
Data/Czas: 03/06/2019 | 14:00-16:00
Lokalizacja: | |

Instytut Spraw Publicznych oraz Fundacja im. Friedricha Eberta wraz z paneuropejską siecią think tanków European Policy Institutes Network (EPIN) serdecznie zapraszają na debatę “Krajobraz po bitwie. Co wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mówią nam o stanie europejskiej polityki?”. Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego przebiega tym razem w całej Europie bardziej dynamicznie niż pięć czy dziesięć lat temu. Głośniejsi są populiści wraz z ich antyeuropejskimi hasłami, większa jest polaryzacja sceny politycznej. Jak pokazują sondaże, ta polaryzacja powoduje, że zainteresowanie wyborami jest stosunkowo wysokie. Istnieje więc nadzieja na wyższą frekwencję wyborczą.

Jednocześnie ostre spory utrudnią konstruktywną współpracę Parlamentu Europejskiego nowej kadencji. Pewne jest, że będzie on bardziej podzielony. Otwartym pozostaje pytanie, jak dokładnie ukształtują się grupy polityczne po wyborach. Odpowiedź na nie przyniosą dopiero kolejne tygodnie po dniach głosowania. Wtedy też dyskutowane będzie poparcie dla przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Tydzień po wyborach, wraz z ekspertami z Danii, Niemiec i Włoch przeanalizujemy wyniki głosowania oraz ich konsekwencje dla przyszłej współpracy w Parlamencie Europejskim i dla przyszłości Europy.

 

Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu „Pytania o Europę”.

14:00 – 14:15 Powitanie

Ernst Hillebrand, Fundacja im. Friedricha Eberta
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

14:15 – 16:00 Debata

Christopher Gatz, Fundacja im. Friedricha Eberta, Niemcy

Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych, Polska

Bjarke Møller, Tænketanken EUROPA, Dania

Eleonora Poli, Istituto Affari Internazionali, Włochy

Moderacja: Agnieszka Łada, Instytut Spraw Publicznych, Polska

Prosimy o rejestrację do 30 maja pod linkiem. 

 

Miejsce: Centrum Konferencyjne Zielna, Zielna 37, 00-108 Warszawa

 

Instytut Spraw Publicznych

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.