Przejdź do treści
Data/Czas: 04/12/2020 | 11:00-13:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Batorego: Wydarzenia ostatnich tygodni, każą postawić m.in pytania na temat roli i miejsca Kościoła Katolickiego i katolicyzmu w Polsce. Czy Kościół ostatecznie utracił zdolność panowania nad wyobraźnią zbiorową? Czy Polacy, zwłaszcza młodzi, coraz bardziej laicyzujący się, są w stanie opisywać to, co myślą o świecie współczesnym w języku Kościoła i wiary? Czy katolickie imaginarium i imaginarium świata zlaicyzowanego mogą nadal ze sobą współistnieć, czy też to pierwsze jest skazane na marginalizację wraz ze zmianami kulturowymi i pokoleniowymi, gdy coraz silniej odczuwane są negatywne efekty symbiozy Kościoła i państwa, gdy mnożą się ujawniane fakty o patologiach sięgających szczytów Kościoła polskiego? Czy możliwe jest odbudowanie zaufania do Kościoła rozumianego jako instytucja? Jak kwestie te przedstawiają się od strony ludzi wierzących – jakie możliwości pozostają im do wyboru?

Jakie są granice akceptacji przez nich dzisiejszego modelu demokracji, przemian kulturowych i cywilizacyjnych? Jakie mają możliwości sprzeciwu oraz budowy kontr-narracji?

Wprowadzenia wygłoszą: Tomasz Polak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Dominika Kozłowska (miesięcznik „Znak”), Maciej Zięba OP.

Więcej informacji>>

Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego)
Transmisja na żywo będzie dostępna na profilach Fundacji Batorego na Facebooku i YouTube.

 

Fundacja Batorego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.