Przejdź do treści
Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim – wystawa plenerowa
Data/Czas: 21/07/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” | Muranów | Warszawa

Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: Wystawa „Korzenie powstania” towarzyszyć będzie tegorocznemu Marszowi Pamięci 22 lipca 1942 roku. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej.


Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.
Chcemy pokazać zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.
Wystawa będzie miała formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

kuratorzy: dr Maria Ferenc i Franciszek Bojańczyk
koncepcja architektoniczna: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (Grupa Centrala)
projekt krajobrazu: Natalia Budnik, współpraca Adam Kapler
tłumaczenie: Zofia Sochańska
program wydarzeńtowarzyszących: Anna Ekielska

Na ilustracji: Henryk Hechtkopf, Getto warszawskie – ulica Anielewicza, zbiory ŻIH
________
Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy (EEA and Norway Grants)

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.