Przejdź do treści
Data/Czas: 15/02/2018 | 17:00-19:00
Lokalizacja: DOM MENDELSOHNA | Zyndrama z Maszkowic 2 | Olsztyn

Fundacja „Borussia” i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” zapraszają na spotkanie z dr Magdaleną Izabellą Sachą, badaczką i kulturoznawczynią z Uniwersytetu Gdańskiego „Kortau i Kortowo. „Czyściec” i kampus — narracje ‘nie-pamięci’, ‘nie-miejsca’ w przestrzeni”.

Kortowo to dziś jeden z najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich w Polsce. Obecny teren akademickiej dzielnicy Olsztyna powstał w 1880 r. jako obszar zakładu psychiatrycznego Kortau dla niemieckiej prowincji Prusy Wschodnie. Podczas II wojny światowej z zakładu w Kortau organizowano transporty pacjentów przeznaczonych do likwidacji w ramach „akcji Lange” i akcji tzw. eutanazji („T-4”). W 1945 r. wskutek ataku Armii Czerwonej dzielnicę spalono. W 1950 r. w Kortowie usytuowano Wyższą Szkołę Rolniczą, od 1999 r. – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Dr Magdalena I. Sacha, związana z Olsztynem wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, zbadała współczesne narracje związane z Kortowem i zajęła się krajobrazem miejsc pamięci i nie-pamięci w mieście. Wyniki badań dr Sacha opisała w artykule opublikowanym na łamach “Przeglądu Zachodniego”. 15 lutego przedstawi je mieszkańcom Olsztyna podczas spotkania w DOMU MENDELSOHNA.

Źródło: Fundacja „Borussia“

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.