Przejdź do treści
Kontinuum nieszczęścia. Bernhard, Handke
Data/Czas: 21/03/2024 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Dom Literatury w Łodzi | Roosvelta 17 | Łódź

Austriackie Forum Kultury: Paweł Mościcki, autor „Kontinuum nieszczęścia. Bernhard, Handke” (Wydawnictwo Austeria), już 21 marca odwiedzi Dom Literatury w Łodzi, aby porozmawiać z Maciejem Robertem o swojej najnowszej książce. Serdecznie zapraszamy na godzinę 18:00 na ul. Roosevelta 17.


O autorze:
Filozof, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: „Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego”, „Migawki z tradycji uciśnionych”, „Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości”, „Lekcje futbolu”, „Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego”.
W 2022 rok zadebiutował jako prozaik książką „Azyl” (Nisza).
Jest autorem wizualnego atlasu poświęconego migracjom (refugeeatlas.com) oraz prowadzi blog: pawelmoscicki.net.
Od 2023 roku prowadzi wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa podcast “Inny Świat” poświęcony najważniejszym problemom współczesności.
O książce:
W swojej książce, poświęconej pisarskiej drodze dwóch autorów – Thomasa Bernharda i Petera Handkego – Paweł Mościcki próbuje udzielić odpowiedzi na te pytania. Rekonstruuje wiodące wątki ich twórczości (chorobę płuc u Bernharda i poszukiwanie utraconej ojczyzny u Handkego) i śledzi ich obsesje, proponując czytelnikom, by zanurzyli się w ich prozie. Jest bowiem tak, że „literatura nie służy uśmierzaniu nieszczęścia, ale być może pomaga przeżywać je w samotności zwielokrotnionej, dzielonej jakoś z innymi”.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.