Przejdź do treści
Koniec jawności!? Debata Helsińska o wniosku I Prezes SN dot. ustawy o dostępie do informacji publ.
Data/Czas: 31/12/2022 | 17:00-17:00
Lokalizacja: | |

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapraszają na debatę wokół wniosku Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego dotyczącego ustawy o dostępie do informacji publicznej. Spotkanie odbędzie się 16 grudnia o godz. 17 i będzie transmitowane za pośrednictwem Facebooka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Facebooka Stowarzyszenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.


Nieprecyzyjna definicje „władz publicznych” oraz „podmiotu wykonującego zadania publiczne”, możliwość ujawnienia prywatnych informacji dotyczących osób publicznych, o ile mają związek z pełnioną przez nich funkcją, oraz brak szczegółowych procedur anonimizacji danych osobowych – to tylko niektóre z zarzutów wniosku Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego do ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna ten wniosek 15 XII 2021. O konsekwencjach wyroku Trybunału dla jawności życia publicznego w Polsce, trudnościach, jakie już obecnie tworzy wniosek PPSN oraz o tym, jak powinna wyglądać regulacja dostępu do informacji publicznej, porozmawiają:
– Ewa Ivanova, dziennikarka, Gazeta Wyborcza;
– Krzysztof Izdebski, prawnik, aktywista, Fundacja im. Stefana Batorego;
– Szymon Osowski, prawnik, aktywista, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska;
Dyskusję poprowadzi Agata Kowalska, dziennikarka, oko.press.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce”
finansowanego ze środków EOG w ramach Funduszu Aktywni Obywatele.

 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.