Przejdź do treści
Data/Czas: 10/06/2019 - 12/06/2019 | 16:00-19:00
Lokalizacja: | |

W czerwcu 1989 roku odbyła się we Wrocławiu konferencja, która zgromadziła wywodzących się z różnorodnych środowisk uczestników z Polski, obydwu krajów podzielonych Niemiec, Holandii oraz Stanów Zjednoczonych. Inicjatorem konferencji był Klub Inteligencji Katolickiej z Wrocławia, a jej tytuł brzmiał: “Chrześcijanin w społeczeństwie”. Tematami podejmowanymi podczas konferencji były: opozycja i opór, edukacja młodzieży i dorosłych, co współcześnie oznacza być chrześcijaninem i demokracja. Uczestnicy konferencji przyjechali jednak także w bardzo konkretnej sprawie, którą stanowiło uratowanie majątku w Krzyżowej, gdzie podczas II wojny światowej odbywały się spotkania Kręgu z Krzyżowej.

Postępujący proces degradacji zespołu pałacowego miał zostać zatrzymany, a cały teren przekształcony w miejsce spotkań.

 

Z okazji 30-lecia tego wydarzenia – opisywanego przez osoby uczestniczące jako doświadczenie nie tylko inspirujące, ale także kluczowe i uważane dziś za moment narodzin Fundacji „Krzyżowa” – w czerwcu tego roku odbędzie się w Krzyżowej konferencja ściśle nawiązująca do tej z 1989 r.

 

W podzielonej i będącej miejscem dynamicznych przemian Europie założyciele oraz założycielki Fundacji chcieli stworzyć przestrzeń pozwalającej na prowadzenie otwartej i spokojnej dyskusji. Obecną Europę Zachodnią ukształtowała demokracja liberalna, zaś prowadzenie debat możliwe jest właściwie w każdym miejscu. Jednocześnie jednak wiele osób wycofuje się z życia publicznego lub przyjmuje radykalne postawy, które podważają demokratyczne wolności. Podczas gdy w roku 1989 możliwość aktywnego udziału w życiu publicznym wydawała się obiecującą perspektywą, dziś słowo „polityka” jest postrzegane jako obelga lub jest całkowicie unikane.

 

Fundacja „Krzyżowa“ organizuje konferencję, która podejmie refleksję na temat sposobu, w jaki Krzyżowa oraz inne miejsca dialogu i spotkań mogą włączyć się w proces przeciwdziałania konfliktom nie tylko na poziomie krajowym, ale również europejskim.

 

Program konferencji

 

Konferencja jest organizowana w współpracy z:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Konrad Adenauer Stiftung in Polen Komisja Europejska w Polsce Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu Kreisau-Initiative e.V.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.