Przejdź do treści
Konferencja wokół projektu badawczego „Encyklopedia getta warszawskiego”
Data/Czas: 28/05/2024 - 29/05/2024 | 10:00-16:30
Lokalizacja: Żydowski Instytut Historyczny | Tłomackie 3/5 | Warsawa

Żydowski Instytut Historyczny: W dniach 28-29 maja w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się konferencja wieńcząca trwający kilka lat projekt badawczy pt. „Encyklopedia getta warszawskiego” (realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki). Celem grona kilkunastu badaczek i badaczy było opracowanie całościowego kompendium wiedzy o getcie warszawskim, uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych źródłach archiwalnych i publikacjach.


Podczas konferencji badaczki i badacze przedstawią część wyników swoich badań. Będziemy rozmawiać o życiu codziennym w getcie, (dys)funkcjonowaniu gettowch instytucji, aktywnościach politycznych, a także wizualnych i dźwiękowych pejzażach getta. Poza panelami tematycznymi zapraszamy też na dwie debaty. Pierwsza będzie poświęcona obecnemu stanowi wiedzy o getcie warszawskim, druga – wyzwaniom związanym z tworzeniem internetowych encyklopedii i leksykonów historycznych.
Całościowe wyniki badań nad „Encyklopedią getta warszawskiego” będą udostępnione w dwóch formach: książki zawierające wybór ponad 50 haseł problemowych, osobowych i tematycznych oraz strony internetowej, na której użytkowcy będą mieli dostęp do ponad 2200 haseł problemowych, instytucjonalnych, topograficznych, osobowych itp.
Opublikowana on-line Encyklopedia, dzięki zintegrowaniu jej z narzędziami informatycznymi, z których Żydowski Instytut Historyczny korzysta do udostępniania swoich zbiorów, będzie umożliwiać śledzenie powiązań pomiędzy osobami, organizacjami, wydarzeniami czy miejscami, skanami oryginalnych dokumentów oraz ilustrującymi poszczególne hasła fotografiami.

Konferencja odbędzie się w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i będzie transmitowana na żywo na Youtubie ŻIH.
Udział publiczności w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja przez formularz: https://forms.office.com/e/xp8y19aGgX
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 maja 2024 r. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.