Przejdź do treści
Konferencja online "Nieodzowność parlamentaryzmu. Parlamenty przed i w dobie pandemii".
Data/Czas: 14/06/2021 | 10:00-15:00
Lokalizacja: | |

Fundacja dla Nauki i Konrad Adenauer Stiftung in Polen: Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji “Nieodzowność parlamentaryzmu. Parlamenty przed i w dobie pandemii” za pośrednictwem platformy Zoom w dniu 14.06.2021 roku. Organizatorami konferencji są Europejskie Centrum Badań Ustrojowych Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacja dla Nauki. Konferencja podzielona została na trzy panele tematyczne. W każdym z nich głos zabierze ekspert, który zagłębi się tematykę funkcjonowania parlamentów w czasie pandemii, a następnie toczyć się będzie dyskusja dotycząca parlamentaryzmu w sytuacji pandemicznej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce, Francji i Niemczech.


Wydarzenie otworzy dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce David Gregosz oraz prezes Europejskiego Centrum Badań Ustrojowych, senator RP Kazimierz Ujazdowski.
W panelu pierwszym dyskusji zostanie poddana rola parlamentów i ich główne funkcje przed 2020 rokiem. Paneliści podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na główne funkcje parlamentów oraz czy reformy na rzecz wzmocnienia parlamentów przed pandemią były skuteczne. Dyskusji zostaną poddane innowacje na rzecz przezwyciężania kryzysu parlamentaryzmu oraz relacja parlamentaryzmu z demokracją partycypacyjną. Do udziału w panel zaprosiliśmy prof. Jean’a-Philippe’a Derosier z Uniwersytetu Lille, prof. Wernera Patzelta z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz dr hab. Ryszarda Balickiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Drugi panel dotyczy tematyki wpływu Unii Europejskiej na rolę parlamentów narodowych. Główne pytanie, na jakie odpowiedzi poszukają paneliści, dotyczy tego, czy Unia Europejska stanowi czynnik wzrostu czy osłabienia parlamentów narodowych. W tym celu omówione zostaną kluczowe rodzaje kompetencji parlamentów narodowych, innowacje w zakresie relacji na linii parlamenty-instytucje UE, a także zainteresowanie instytucji kooperacją z parlamentami. Grono panelistów to prof. Aleksandra Maatsch z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta, dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Diane Fromage z Sciences Po.

Trzeci panel ma charakter polityczny, a do udział w nim zaprosiliśmy parlamentarzystów z Polski, Niemiec i Francji. To przestrzeń do dyskusji o doświadczeniach pracy parlamentarnej przed i w trakcie pandemii. Omówiona zostanie także rola debaty parlamentarnej, jej znaczenie i wpływ na jakość demokracji i praworządność oraz pomysły na poszukiwanie właściwych rozwiązań społecznych i gospodarczych w trakcie i po pandemii koronawirusa.

Dyskusję na te tematy podejmą:
Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, Patrick Hetzel z francuskiej partii Republikanie oraz Rudolf Henke z niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Goście będą mieli możliwość zadawania pytań panelistom za pomocą czatu. Link do wydarzenia zostanie udostępniony już wkrótce.

Zachęcamy do obserwowania wydarzenia. Już wkrótce pojawi się szczegółowy harmonogram konferencji, biogramy panelistów i inne ważne informacje.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.