Przejdź do treści
Data/Czas: 16/11/2020 | 10:00-14:00
Lokalizacja: | |

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: 16 listopada 1940 roku u wylotów ulic prowadzących do utworzonej przez Niemców “żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” stanęły uzbrojone straże. Ta symboliczna data wyznacza utworzenie największego getta w okupowanej Europie. 80. rocznica tego wydarzenia stała się przyczynkiem do zorganizowania konferencji naukowej: “… wiadomość ta spadła jak grom.” 80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego.

16 listopada (poniedziałek), godz. 10.00 – 14.00
Transmisja na żywo na stronie Muzeum POLIN i stronach współorganizatorów oraz na kanale Muzeum POLIN na YouTube
Pogram konferencji

 

Celem konferencji jest przyjrzenie się uwarunkowaniom związanym z powstaniem getta warszawskiego. Omówione zostaną zmieniające się niemieckie plany i działania, dylematy ludności żydowskiej oraz postrzeganie gettoizacji przez Żydów i ich polskie otoczenie. Poruszona zostanie również mało znana historia nieżydowskich Polaków, którzy znaleźli się w getcie.
Więcej informacji

 

Organizatorzy konferencji: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów / Polish Center for Holocaust Research, Żydowski Instytut Historyczny, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

Patron konferencji: Instytut Polski w Tel Awiwie (Polish Institute Tel Aviv)

 

Konferencja naukowa “<<.. wiadomość ta spadła jak grom>> 80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego” jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Fundusze norweskie i EOG | EEA and Norway Grants | Ambasada Norwegii w Polsce | #Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.