Przejdź do treści
Koleją po Kresach… Fenomen tzw. „pociągów popularnych” - Dom Spotkań z Historią
Data/Czas: 16/08/2023 | 12:00-18:00
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | Karowa 20 | Warszawa

Świat Kresów:  Koleją po Kresach… Fenomen tzw. „pociągów popularnych”. Dom Spotkań z Historią zaprasza na kolejną prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z cyklu „Opowieści o z Kresów”. Opowieść o pociągach wycieczkowych, które kursowały w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. Pierwszy taki skład wyruszył ze Lwowa do Gródka Jagiellońskiego w maju 1867. Pod koniec XIX wieku liczne „pociągi popularne” wywoziły lwowskich mieszczan na całodniowe wycieczki poza miasto oferując liczne, dodatkowe atrakcje.

W latach 30. XX wieku, głównie za sprawą Ligi Popierania Turystyki, organizowano już setki wyjazdów w całym kraju. Wprawdzie najwięcej „pociągów popularnych” wyruszało z Warszawy, Katowic i Krakowa to często ich celem były największe miasta Ziem Wschodnich II RP – Wilno i Lwów. Nie brakowało też składów wożących turystów nad Narocz i Niemen, do Zułowa czy Krzemieńca. Szczególną atrakcją były wielodniowe wyprawy koleją na Podole – do Zaleszczyk, rajdy uzdrowiskowo-letniskowe wzdłuż Karpat czy słynne pociągi narciarskie z Worochty do Wisły. Podczas spotkania pokażemy oryginalny film Polskiej Agencji Telegraficznej z 1933 roku „Wycieczka pociągiem popularnym w dolinę Świcy”.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu i zachęcamy do upowszechnienia tej informacji!
Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.