Przejdź do treści
Kobiety w wyborach 2023. Jak zapewnić równowagę płci w parlamencie? Debata z udziałem liderek partii
Data/Czas: 05/07/2023 | 16:00-16:00
Lokalizacja: Instytut Spraw Publicznych | Szpitalna 5 lok. 22 | Warszawa

Instytut Spraw Publicznych: Ustawa wprowadzająca kwoty płci na listach wyborczych weszła w życie w 2011, w tym roku będziemy więc świadkami czwartych wyborów parlamentarnych, w których partie zobligowane są do umieszczenia na listach wyborczych minimum 35% osób kandydujących z niedoreprezentowanej płci. Choć od wprowadzenia kwot obserwujemy stopniowy wzrost udziału kobiet w parlamencie, to nadal nie przekroczył on 30-procentowej masy krytycznej, która pozwala grupie mniejszościowej odgrywać realny wpływ na proces decyzyjny w danej instytucji.


Co partie polityczne robią, by po wyborach w 2023 roku próg 30% udziału kobiet został osiągnięty? Jakie strategie ma opozycja demokratyczna, by nie tylko móc przejąć rządy, ale też zapewnić realny głos kobiet w tym procesie? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi wraz z liderkami głównych partii opozycyjnych. Serdecznie zapraszamy na debatę w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych.
PROGRAM SPOTKANIA
5 lipca, 16.00 – 17.30
16.00 – 16.20
Prezentacja „Czy kwoty płci wystarczą? Udział kobiet w procesie wyborczym w Polsce w XXI wieku”, ekspertki Gender Solution
16.20 – 17.20
Dyskusja z udziałem liderek ugrupowań opozycyjnych
Małgorzata Kidawa-Błońska (PO)
Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna)
Joanna Mucha (Polska 2050)
Urszula Pasławska (PSL)
Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica)
Marcelina Zawisza (Razem)
17.20 – 17.30
Sesja Q&A
REJESTRACJA
Ze względów organizacyjnych udział w wydarzeniu możliwy jest dla osób, które otrzymają od organizatorów potwierdzenie udziału (3 lipca).

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.