Przejdź do treści
Klub Myśli Obywatelskiej
Data/Czas: 10/10/2023 | 17:00-17:00
Lokalizacja: | |

Europejskie Centrum Solidarności: „Sąd Ostateczny” – tryptyk malarza niderlandzkiego Hansa Memlinga, pochodzący z XV wieku, to największy gdański skarb. Obraz powstał na zamówienie włoskiego bankiera Angola di Jacopo Taniego z brugijskiej filii banku Medyceuszy.

Fundator i jego żona zostali uwiecznieni na zamkniętych skrzydłach ołtarza. Dzieło było pierwotnie przeznaczone do rodowej kaplicy San Michele w kościele San Bartolomeo w Badia Fiesolana pod Florencją, nigdy jednak tam nie dotarł.
Jak to się stało, że obraz znalazł się w Gdańsku już w 1473 roku i niemal nie opuszczał miasta? Paryż, Berlin, Leningrad, gdzie peregrynował tryptyk? Kiedy to słynne malowidło na stałe powróciło do Gdańska i kto ma prawa własności do tego dzieła? – zapraszamy do rozmowy.
Organizatorem spotkania jest Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.
goście
prof. dr hab. Beata Możejko | historyczka, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich UG
ks. dr Krzysztof Niedałtowski | teolog i religioznawca, rektor kościoła św. Jana, duszpasterz środowisk twórczych
moderator
prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń | Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego

/ rozmowa
/ biblioteka ECS (1 piętro)
/ wstęp wolny
/ transmisja online: ecs.gda.pl, gdansk.pl, FB ECS, YT ECS

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.