Przejdź do treści
KINO NA 100CZNI #7 // MŁODY PLATON
Data/Czas: 25/07/2023 | 21:30-21:30
Lokalizacja: 100cznia | Popiełuszki 5 | Gdańsk

100cznia, Europejskie Centrum Solidarności i Millennium Docs Against Gravity: Co drugi wtorek po zachodzie słońca spotykamy się na 100czni, by na wielkim ekranie obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne, wyselekcjonowane przez nas wspólnie z Millenium Docs Against Gravity i Europejskim Centrum Solidarności. Za tydzień zapraszamy Was na niezwykłą wyprawę do zakazanych rejonów Belfastu.

Pan McArevey jest natchnionym dyrektorem katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii. Kocha Elvisa Presleya i uczy swoich podopiecznych jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.
W tym wyjątkowym obrazie społeczności, która nadal nie może otrząsnąć się z tamtych przeżyć, widzimy niezwykłego nauczyciela, leczącego za pomocą mądrości starożytnych Greków, pesymizm, agresję i historycznie uwarunkowaną rozpacz. Widzimy, jak krytyczne myślenie i uwaga może wzmacniać oraz zachęcać dzieci do spojrzenia ponad ograniczeniami ich własnej społeczności. Filozofia daje chłopcom szansę na indywidualne zmierzenie się z narracjami swojej społeczności i odrzucenie przekonania, że jedynym rozwiązaniem problemów pozostaje przemoc.

 

Film prezentujemy w oryginalnej wersji językowej. Wstęp, jak zawsze na 100czni, jest bezpłatny. Do zobaczenia.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.