Przejdź do treści
Data/Czas: 26/11/2020 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Goethe-Institut Warschau:  To jest długa historia, pełna nieoczekiwanych zwrotów – Marcel Reich-Ranicki urodził się w 1920 we Włoclawku, w polsko-niemiecko-żydowskiej rodzinie, zmarł w 2013 we Frankfurcie n. Menem, chodził do szkoły w Berlinie, skąd w 1938 został deportowany do Polski, w Warszawie przeżył pobyt w getcie, skąd udało mu się uciec razem z żoną Teofilą, po wojnie pracował jako funkcjonariusz wywiadu PRL oraz dla Urzędu Bezpieczeństwa, w 1958 wyemigrował do Niemiec, gdzie został papieżem literatury niemieckiej. Do Polski nigdy nie wrócił, ale z rodziną rozmawiał po polsku. Był krytykiem literackim w tygodniku Die Zeit i dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zasłynął zwłaszcza jako inicjator i moderator, w latach 1988 -2001, programu telewizyjnego Kwartet Literacki (Das Literarische Quartett), oglądanego przez miliony telewidzów, gdzie jego błyskotliwe, pełne temperamentu, często kontrowersyjne występy i wypowiedzi przeszły do legendy. Uczył Niemców czytać książki, był literackim guru, wyrocznią do spraw literatury, gwiazdą medialną.

Dyskusja z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym
po polsku: na FB Goethe-Institut Warschau
po niemiecku: na YT Goethe-Institut Warschau
udział biorą:
Gerhard Gnauck
Hubert Spiegel
prowadzenie: Angelika Kuźniak

 

Goethe-Institut Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.