Przejdź do treści

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa
Data/Czas: 30/09/2021 - 13/11/2022 | 12:00-20:00
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | Karowa 20 | Warszawa

Dom Spotkań z Historią: Fotografki, których zdjęcia możecie zobaczyć na naszej wystawie, często były 𝗷𝗲𝗱𝘆𝗻𝘆𝗺𝗶 kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę w latach 70.–90. Wspólnie z Moniką Szewczyk-Wittek przypominamy ich historie oraz prezentujemy zdjęcia ich autorstwa. Ekspozycja towarzyszy książce pod tym samym tytułem i jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Tworzy ją niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym wszystkich bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.


Wystawa jest przekrojowym spojrzeniem na polską fotografię od lat 70. do 90. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia wydarzeń politycznych i sportowych, portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki bohaterek wystawy.

Wydana w czerwcu książka „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” autorstwa Moniki Szewczyk-Wittek jest dostępna w księgarni Domu Spotkań z Historią zarówno stacjonarnie, jak i online.

Autorką książki i kuratorką wystawy jest 𝗠𝗼𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗦𝘇𝗲𝘄𝗰𝘇𝘆𝗸-𝗪𝗶𝘁𝘁𝗲𝗸, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Specjalizuje się w opracowaniu archiwów. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kuratorka: Monika Szewczyk-Wittek
Projekt graficzny: grafo-mania
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: Barbara Roszuk-Galus
Współpraca merytoryczna: Julia Libera,
Współpraca produkcyjna: Jerzy Tarłowski
Redakcja i korekta: Agnieszka Grzybek
Przygotowanie zdjęć do druku: Tomasz Kubaczyk, Zbyszek Kordys PrintShop1923
Organizator: Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.