Przejdź do treści
Jean-Paul Belmondo | Do utraty tchu
Data/Czas: 05/11/2021 - 30/11/2021 | 16:15-23:00
Lokalizacja: Kino Iluzjon | Narbutta 50a | Warszawa

Kino Iluzjon i Instytut Francuski / Institut français de Pologne à Varsovie: Jean-Paul Belmondo (1933-2021) był jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych i aktorów francuskich. Jego dorobek filmowy obejmuje prawie 80 tytułów, które we Francji zgromadziły ponad 159 milionów widzów. Retrospektywa w warszawskim kinie Iluzjon przedstawi kilkanaście filmów wspaniałego Jean-Paula Belmondo. Pracował z najważniejszymi reżyserami swojej epoki – Peterem Brookiem przy ekranizacji powieści Marguerite Duras „Moderato Cantabile” czy Jean-Pierre’em Melville, u którego stworzył wybitne kreacje aktorskie m.in. w „Szpiclu” i „Księdzu Leonie Morin” (nominacja do nagrody Bafta w 1963 roku).


Rozgłos przyniosły mu filmy Jean-Luka Godarda – „Do utraty tchu” nakręcony wbrew woli agenta Belmondo, który według aktora nie miał szans na premierę kinową i „Szalony Piotruś” , z którego pochodzą słynne kadry zakochanego romantyka o pomalowanej na niebiesko twarzy. Początkowo Belmondo chciał poświecić się karierze boksera, popis wyjątkowej sprawności fizycznej daje w filmach akcji nakręconych m.in. przez Philippe ‘a de Broca „Człowiek z Rio czy Henriego Verneuila „Strach nad miastem” i „Cenny łup” .
KALENDARZ PROJEKCJI 

 

Instytut Francuski

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.