Przejdź do treści
Data/Czas: 16/04/2020 | 17:00-17:00
Lokalizacja: | |

Czwartki z socjologią historyczną: Wirtualne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia 2020 r. o godz. 17.00, za pośrednictwem programu Zoom. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Jarosławem Kiliasem (jkilias@is.uw.edu.pl) lub Nicolasem Maslowskim (n.maslowski@uw.edu.pl). Łącza do seminarium zostaną wysłane drogą mailową.

 

Bohaterami i narratorami “Cięć” są pracownicy i pracownice socjalistycznych zakładów przemysłowych, kupionych przez międzynarodowe korporacje w latach 90. XX wieku. Reprezentują doświadczenia biograficzne typowe dla pokolenia polskiego powojennego wyżu demograficznego: rozpoczynali pracę w latach 60. i 70., ich awans zawodowy wyznaczały gierkowskie reformy w przemyśle, przeżyli czasy „Solidarności” i załamania polskiej gospodarki. Doświadczyli zarówno forsownej socjalistycznej industrializacji, jak i gwałtownej neoliberalnej deindustrializacji. W moim wystąpieniu opowiem o tym, jak pamiętają transformację. Pokażę, że potoczna pamięć tego pokolenia rozpada się na dwie główne narracje o transformacji: modernizacyjną, wyrażającą wartości rynkowo rozumianych efektywności, unowocześnienia i optymalizowania, oraz narrację „ekonomii moralnej”, która mówi o kryzysie norm, wartości i sposobów funkcjonowania wspólnoty przemysłowej, odwołując się do zawiedzonych nadziei czasów transformacji i nostalgii za alternatywnym, niezaistniałym porządkiem post-socjalistycznym.

 

Cięcia. Mówiona historia transformacji
JOANNA WAWRZYNIAK, ALEKSANDRA LEYK

 

 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.