Przejdź do treści
Data/Czas: 07/05/2019 | 18:00-19:30
Lokalizacja: | |

Wykład dr hab. Agnieszki Karpowicz. “Jeśli chodzi o powietrze, to może na wzór wodociągów zbudowane zostaną tlenociągi, które będą sprowadzały tlen z warstw atmosferycznych unoszących się wysoko nad domami albo też z odległych lasów zamiejskich. A może i to okaże się czymś za prostym, i w samym mieście istnieć będzie specjalny zakład, fabrykujący tlen do oddychania i rozsyłający go swoim konsumentom w podobny sposób, w jaki czynią to obecnie gazownie i elektrownie. Ale mniejsza o iksy przyszłości” – w tej fantazji Tadeusza Peipera o nowoczesnym mieście skupia się jak w soczewce wyobraźnia awangardowa regionu, krążąca wokół modernizacyjnych i urbanizacyjnych projektów. Jednak podobnie jak inne, miejskie sny tamtej epoki, uwypukla ona również problemy, z jakimi awangardowe marzenia zderzały się w różnych miastach Europy Środkowej.

 

Dr hab. Agnieszka Karpowicz – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich IKP. Zajmuje się antropologią literatury i historią kultury XX wieku w perspektywie komunikacyjnej, a zwłaszcza (neo)awangardowymi praktykami językowymi, literaturą, sztuką i twórczością XX wieku, a także ich związkami z kulturą miejską i przestrzenią. Autorka książki „Kolaż. Awangardowy gest kreacji” (2007). Ostatnio współredaktorka i współautorka m.in.: „Awangarda/Underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej” (2018) i „Almanach antropologiczny. Communicare. Miasta/Awangardy”, t. 7 (2018). Kierowała projektami grantowymi „Twórczość słowna w perspektywie antropologicznej: media, gatunki, praktyki” (KBN/NPRH) i „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura” (NPRH).

 

Wtorek, 7 maja 2019 o 18:00 – 19:30
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25, 31-008 Kraków

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.