Przejdź do treści
Data/Czas: 12/12/2019 | 15:00-16:30
Lokalizacja: ECFR Warsaw | Ul. Sapieżyńska 10a | Warszawa

Bezpieczeństwo i zamożność Unii Europejskiej zostały zbudowane na fundamencie instytucji multilateralnych, gwarantujących funkcjonowanie opartego o reguły prawne, a nie o siłę, porządku międzynarodowego. Multilateralizm przechodzi jednak aktualnie głęboki kryzys: Globalne zmiany polityczne i ekonomiczne podważają fundamenty tego systemu, znaczenie Europy i Zachodu na świecie maleje, zaś rosnąca potęga China redefiniuje światowy układ sił. Z kolei Stany Zjednoczone pod rządami Donalda Trump postrzegają multilateralizm jako wręcz zagrożenie dla amerykańskich interesów. Ten okres niepewności stanowi dla Europy jednak nie tylko zagrożenie, ale również szansę.

Odzwierciedla to nowa Agenda Strategiczna UE na lata 2019-2024, która wprost postuluje europejskie działanie na rzecz obrony i reformy instytucji multilateralnych. Multilateralizm jest również powtarzających się motywem trwającej obecnie fińskiej prezydencji UE i wymieniany jest w tak różnych kontekstach jak bezpieczeństwo, handel i wymiar sprawiedliwości.

 

Jak Unia Europejska może promować nowe koalicje i układy polityczne na rzecz multilateralizmu? Jaka jest rola Europy w globalnej rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami? I jaką rolę może odegrać Polska i Finlandia w tworzeniu europejskiej odpowiedzi na kryzys relacji multilateralnych?

 

W debacie udział wezmą:
Jerzy Baurski, Dyrektor Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Zaganicznych
Anthony Dworkin, Senior Policy Fellow w ECFR
Teija Tiilikainen, dyrektorka European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats, była sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Finlandii

 

Dyskusję moderować będzie Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura ECFR, a otworzy ją J.E. Juha Ottman, Ambasador Finlandii w Polsce.

Debata będzie prowadzona w oparciu o raport ECFR Three Crises and an Opportunity: Europe’s Stake in Multilateralism, który został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii. Bardzo zachęcamy do zapoznania się z nim przed dyskusją.

Debata odbędzie się w języku polskim oraz angielskim. Organizator zapewnia tłumaczenie symultaniczne.

 

Wstęp wolny, ale prosimy o rejestrację.

 

ECFR Warsaw

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.