Przejdź do treści
Jak będziemy się starzeć? Opieka nad osobami starszymi w Polsce
Data/Czas: 21/03/2022 | 13:00-14:30
Lokalizacja: | |

Fundacja Batorego: Ostatnie trzy dekady przyniosły w Polsce bardzo istotne zmiany demograficzne – zmniejszyła się umieralność, natomiast dzietność spadła poniżej poziomu prostej zastępowalności pokoleń. W kolejnych dekadach nasze społeczeństwo będzie coraz mniej liczne, a jednocześnie coraz większy będzie w nim udział osób starszych. Według prognozy EUROPOP2019 w 2050 roku polskie społeczeństwo będzie składać się w blisko jednej trzeciej z seniorów.


Tymczasem Polska już dziś nie radzi sobie z zaspokajaniem potrzeb osób starszych. Z danych zgromadzonych w projekcie badawczym SHARE wynika, że ponad 50% osób powyżej 65 roku życia deklaruje, iż pomoc, którą otrzymują, zaspokaja ich potrzeby „czasami, bardzo rzadko lub wcale”. Jeśli w systemie opieki nic się nie zmieni, liczba niezaspokojonych potrzeb opiekuńczych osób starszych i niesamodzielnych drastycznie wzrośnie.

Dlatego zespół ekspertów pod kierunkiem Ireny Wóycickiej przygotował dla forumIdei raport “W stronę sprawiedliwej troski. Opieka nad osobami starszymi w Polsce”, który zawiera szczegółowe rekomendacje dotyczące reformy polskiej polityki senioralnej.

Do rozmowy o wnioskach płynących z naszego raportu zaprosiliśmy przedstawicielki i przedstawicieli najważniejszych stronnictw politycznych.
Diagnozę i rekomendacje sformułowane w raporcie przedstawią:
dr Rafał Bakalarczyk (redaktor naczelny czasopisma „Polityka Senioralna”)
prof. dr hab. Irena E. Kotowska (Polska Akademia Nauk)
Irena Wóycicka (Zespół Ekspercki ds. Usług Społecznych Fundacji Batorego)
Udział w dyskusji do tej pory potwierdziły:
Paulina Matysiak (posłanka na Sejm RP, Lewica)
Joanna Mucha (posłanka na Sejm RP, Polska 2050)
Marzena Okła-Drewnowicz (posłanka na Sejm RP, Platforma Obywatelska)
Agnieszka Ścigaj (posłanka na Sejm RP)
Lidia Ułanowska (dyrektorka Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej)
Prowadzenie: Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS, członek Zarządu Fundacji Batorego)
Transmisja na żywo będzie tłumaczona na polski język migowy #PJM i dostępna na profilach Fundacji Batorego na Facebooku oraz YouTube.

 

Fundacja Batorego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.