Przejdź do treści
Jacek Kaczmarski – Obława. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Data/Czas: 13/12/2021 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

W repertuarze koncertu znajdą się pieśni Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu na język białoruski oraz utwory po polsku, które kiedyś podnosiły Polaków na duchu. Przy okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce pragniemy uhonorować twórczość Jacka Kaczmarskiego, który równo 20 lat temu – 13 grudnia 2001 w Gdyni wykonał swój ostatni trójmiejski koncert.
Mamy zaszczyt przedstawić białoruskiego barda – Andreja Chadanowicza – poetę, który przetłumaczył utwory Jacka Kaczmarskiego na język białoruski. Jego przekład “Murów”, wykrzyczany na mrozie z piedestału pomnika Lenina podczas wielotysięcznej wolnościowej demonstracji w Mińsku w 2010 roku, jest dziś powszechnie znanym hymnem młodej białoruskiej opozycji.

 

W ostatnim czasie utwór ten zdobył wyjątkową popularność, a w 2014 roku ukazała się płyta “Mury”, zawierająca kilkanaście utworów Jacka Kaczmarskiego w poetyckim przekładzie Chadanowicza. Podczas tego wyjątkowego spotkania wystąpią również polscy artyści świetnie znający twórczość Jacka Kaczmarskiego: Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) i Marcin Żmuda (śpiew, fortepian) – założyciele poznańskiego Kwartetu ProForma, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim. Zespół zyskał uznanie w oczach samego Jacka Kaczmarskiego, przed którym w 2003 roku podczas koncertu w Przemyślu muzycy zaprezentowali utwory artysty we własnej interpretacji.

Wystąpią:
Andrej Chadanowicz – śpiew, gitara
Przemysław Lembicz – śpiew, gitara
Marcin Żmuda – śpiew, fortepian
Wstęp wolny po rezerwacji wejścia pod linkiem https://ecs.gda.pl/title,pid,2521.html

 

Koncert jest częścią programu wydarzeń “GDAŃSK PAMIĘTA”

Patronat Honorowy
Bogdan Borusewicz Wicemarszałek Senatu RP
Dofinansowano ze środków miasta Gdańska

 

ECS

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.