Przejdź do treści
Imperium, wojna, rewolucja. Upadek Cesarstwa Rosyjskiego
Data/Czas: 20/11/2018 | 17:00-17:00
Lokalizacja: Faktyczny Dom Kultury | Gałczyńskiego 12 | Warszawa

Początek XX wieku przyniósł istotne zmiany w europejskim koncercie mocarstw. Nowe sojusze spowodowały faktyczny upadek porządku międzynarodowego ustalonego na Kongresie Wiedeńskim. Wśród mocarstw europejskich narastała rywalizacja o podział terytoriów kolonialnych. Bliski wydawał się upadek Imperium Otomańskiego, a Bałkany stały się potencjalnym zarzewiem konfliktu między Rosją i Austro-Węgrami, które to z kolei zmagały się z rosnącymi konfliktami wewnętrznymi. W trakcie dyskusji chcemy się jeszcze raz przyjrzeć wydarzeniom okresu 1905-1920. Przeanalizować powstały kalejdoskop zależności ze szczególnym uwzględnieniem roli Rosji. W gronie uznanych ekspertów poszukamy odpowiedzi na następujące pytania: czy procesy makropolityczne (konflikty mocarstw o zasoby i wpływy, rosnące dążenia narodów do zwiększenia autonomii w obrębie imperiów) prowadziły nieuchronnie do konfliktu zbrojnego na skalę europejską lub światową?

Czy wojna była do uniknięcia, skoro zdawano sobie sprawę z jej potencjalnie krwawego i apokaliptycznego charakteru? Czy brano pod uwagę zagrożenie powstałe na skutek narosłych w czasach pokoju konfliktów społecznych? Jaką politykę prowadzili panujący w Europie dyplomaci i stratedzy wojskowi? Czy można powiedzieć, że I wojna światowa była konfliktem przede wszystkim wschodnioeuropejskim?

 

Notki o uczestnikach

 

Dominic Lieven – brytyjski historyk, profesor Cambridge University oraz członek British Academy i Royal Historical Society. Specjalizuje się w historii Rosji od czasów wojen napoleońskich do upadku imperium. Pochodzi z arystokratycznej rodziny wywodzącej się z Niemców bałtyckich (obecnie Estonia), której przedstawiciele sprawowali ważne funkcje polityczne i wojskowe w imperialnej Rosji. Mieszka w Japonii oraz Wielkiej Brytanii. W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji jest jego pierwszą książką przetłumaczoną na język polski. Opublikował m.in.: Russia and the Origins of the First World War (1983), Russia’s Rulers under the Old Regime (1989), The Aristocracy in Europe 1815/1914 (1992), Nicholas II: Emperor of all the Russias (1993), Empire. The Russian Empire and its Rivals (2003), Russia Against Napoleon: The Battle for Europe, 1807 to 1814 (2009).

 

Andrzej Nowak – profesor zwyczajny (i kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej) w Instytucie Historii UJ oraz w Instytucie Historii PAN. Opublikował kilkadziesiąt książek (m.in. Polska i „trzy” Rosje. Studium polityki wschodniej Piłsudskiego, History and Geopolitics: A Contest for Eastern Europe, Pierwsza zdrada Zachodu: 1920 – zapomniany appeasement, pierwsze trzy z zaplanowanych 11 tomów Dziejów Polski). Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także Kolegium IPN; przewodniczący Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Redaktor naczelny „Studiów z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej”.

 

Karolina Lewicka – dziennikarka Radia Tok FM, prowadząca program „Wywiad polityczny”. Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie kampanie wyborcze w latach 2005-2015. Laureatka nagrody „Wolność słowa” Stowarzyszenia Unio de Periodostes Valencias. Politolożka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wykłada Warsztat Telewizyjny w Collegium Civitas. Interesuje się historią, marketingiem politycznym i teatrem.

 

Data: 20 listopada 2018, wtorek, godz. 17:00
Miejsce: Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa
Języki: polski i angielski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)
RSVP: kolakowska@cprdip.pl (ze względów technicznych będziemy wdzięczni za potwierdzenie przybycia)

 

Po dyskusji będzie możliwość nabycia książki autorstwa prof. Dominica Lievena W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji wydanej przez Wydawnictwo Akademickie Sedno.

 

Źródło: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.