Przejdź do treści
Imitacja czy kreacja? Wzory polskich modernizacji | debata off/on-line
Data/Czas: 19/05/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Batorego oraz Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na drugą już debatę z udziałem autorów książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla za rok 2021. O wzorcach polskich modernizacji rozmawiać będą zaproszeni goście: dr Paulina Małochleb, dr hab. Rafał Matyja, dr Joanna Orlik i dr hab. Kacper Pobłocki. Prowadzenie: Edwin Bendyk. Przez większość ostatnich 250 lat, podczas których kolejne fale nowoczesności i oświecenia sięgały terenów Polski, była ona pozbawiona własnej państwowości.

W rezultacie w historiografii i debacie publicznej utrwaliło się rozumienie modernizacji jako obcego prądu imitacyjnie przyswajanego w kraju przedstawianym jako zacofany i niesamodzielny. Narracja ta nie odpowiada jednak złożoności naszej historii. Żadne elementy modernizacji – ani te związane z emancypacją, ani te gospodarcze czy technologicznie – nie przyjęłyby się, gdyby wśród Polek i Polaków nie było licznych pionierów nowoczesności. Ponadto czas zaborów dawno już minęły – mamy XXI wiek i liczne doświadczenia z modernizacją przeprowadzaną pod egidą własnego państwa.
Kto przeprowadzał polskie modernizacje? Przede wszystkim zaś do kogo należeć będzie sprawstwo w nadchodzącej zielonej modernizacji Polski? Kim byli historycznie i kim będą w przyszłości głowni aktorzy polskich transformacji? Zapraszamy na spotkanie!

Kiedy? 19 maja, godz. 18:00.
Gdzie? Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki.
Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK oraz Fundacji Batorego.
MCK jest dostępne dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 832.
Do zobaczenia off/on-line w MCK.

W połowie kwietnia kapituła ustanowionej w tym roku przez Fundację Batorego Nagrody im. Marcina Króla wybrała pięć książek-finalistek. Zwycięski tytuł zostanie ogłoszony 26 maja. Przed wybraniem książki-laureatki tegorocznej Nagrody, organizowane są dwie publiczne debaty z autorami wydawnictw nominowanych do Nagrody oraz innymi ważnymi uczestniczkami i uczestnikami polskiej debaty intelektualnej.
Więcej informacji o nagrodzie znajduje się tutaj.
____
Edwin Bendyk – prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Dziennikarz, wykładowca i pisarz, publicysta tygodnika „Polityka”. Autor m. in. książek „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (2020) i „Bunt sieci” (2012).
dr Paulina Małochleb – współpracowniczka Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka monografii „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej” (2014). Publikuje w Krytyce Politycznej”, „Przekroju”, dwutygodnik.com.
dr hab. Rafał Matyja – historyk, politolog i publicysta, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Redaktor naczelny kwartalnika „Praktyka Polityczna”. Autor wielu książek, m.in. „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” (2021).
dr Joanna Orlik – dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury. Naukowo interesuje się m.in. znaczeniem polskiej kultury w Rosji radzieckiej w latach odwilży. Założycielka i pierwsza redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”.
dr hab. Kacper Pobłocki – antropolog społeczny i historyczny, pracownik naukowym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW. Autor takich publikacji, jak „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (2017) oraz „Chamstwo” (2021).

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.