Przejdź do treści
II Seminarium Toruńsko-Getyńskie: Polacy w filmie niemieckim - Niemcy w filmie polskim
Data/Czas: 08/10/2021 - 09/10/2021 | 00:00-23:59
Lokalizacja: | |

II Seminarium Toruńsko-Getyńskie pt. „Polacy w filmie niemieckim – Niemcy w filmie polskim”

Informacja o projekcie:

Projekt stanowi kontynuację zainicjowanych w październiku 2019 r. Toruńsko-Getyńskich Seminariów / Göttinger-Thorner Seminare. Wpisuje się on w intensywną współpracę Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu oraz Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze oraz współpracę Torunia i Getyngi jako miast partnerskich.

Temat Seminarium ma w tym roku stworzyć swobodną przestrzeń do rozmowy o współczesnym postrzeganiu Niemców przez Polaków i Polaków przez Niemców. W oparciu o dwa zaprezentowane uczestnikom naszego Seminarium filmy chcemy wspólnie zastanowić się, jakie stereotypy aktualnie dominują, co dziś kształtuje polsko-niemieckie i niemiecko-polskie relacje, jaki jest stan polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Pomogą nam w tym zaproszeni eksperci – w tym m.in. reżyserzy prezentowanych filmów oraz badacze polskiego i niemieckiego kina.

Podobnie jak w 2019 r. nasz projekt stawia sobie za cel zbliżanie toruńskich i getyńskich (oraz – szerzej – polskich i niemieckich) środowisk artystycznych. Tym razem wspiera nas Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, dzięki któremu m.in. cała inicjatywa odbędzie się w nowoczesnym budynku tegoż Centrum.

Uczestnikom Seminarium zaoferowany zostanie zatem bogaty program: obejrzą oni polskie i niemieckie projekcje filmowe, wezmą udział w inspirujących dyskusjach, ale także uczestniczyć będą w ciekawych imprezach towarzyszących. Nasze polsko-niemieckie spotkanie rozpocznie się bowiem w piątkowy wieczór klimatycznym recitalem związanego z Getyngą gitarzysty Danilo Oberdan Napoleoni, zaś sobotnie dyskusje zwieńczy autorski monodram Przemysława Wojcieszka. Uczestnicy Seminarium będą też mieli szansę obejrzeć aktualne wystawy CSW w Toruniu.

Inicjatywa odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Sanddorf, Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku UMK oraz DAAD.

Program:

8.10.2021 (PIĄTEK)Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

19:30 koncert gitarowy DANILO OBERDAN NAPOLEONI (Getynga)

 

9.10.2021 (SOBOTA)Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

10:00-13:00

rozpoczęcie II Seminarium Toruńsko-Getyńskiego:

dr Aleksandra Burdziej (Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Harm Adam (Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Getyndze)

dr Radosław Osiński (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)

 

pokaz filmu „Wieś Pływających Krów”

przerwa kawowa

panel dyskusyjny nr 1 pt. „Niemcy oczami Polaków” (Katarzyna Trzaska – reżyserka filmu, dr Margarete Wach – Uniwersytet w Siegen, moderacja: dr Radosław Osiński – CSW w Toruniu)

13:00-14:30

przerwa obiadowa

14:30-17:00

pokaz filmu pt. „Weselna Polka”

przerwa kawowa

panel dyskusyjny nr 2 pt. „Polacy oczami Niemców”

(dr Ewa Fiuk – Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk/Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie, dr Andrzej Dębski – Centrum im. Willy Brandta, moderacja: dr Andrzej Kaluza – Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt)

18:30

monodram „Frau Arndt ist systemrelevant” / „Pani Arndt jest ważna dla systemu” (reż. Andreas Visser, autor tekstu: Przemysław Wojcieszek)

20:30

wspólna kolacja

Uwaga! Ze względu na pandemię COVID-19 inicjatywa odbędzie się przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych (maseczki, dystans, dezynfekcja). Warunkiem udziału jest świadectwo zaszczepienia na COVID-19 bądź przebycia tej choroby.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.