Przejdź do treści
Idealiści przeciw władzy
Data/Czas: 25/09/2018 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Big Book Cafe | Dąbrowskiego 81 | Warszawa

ROSczytani. Otwarty Klub Literacki

Organizatorzy zapraszają na trzecie spotkanie Otwartego Klubu Literackiego. Z Guzell Jachiną, której głośna powieść ukazała się w Polsce przed rokiem. Porozmawiamy z autorką nie tylko o książce, którą przełożono już na kilkanaście języków, ale także o podejmowanych w niej tematach: zderzenia z machiną wielkiej władzy, kulturowym oporze i o totalitaryzmie opowiedzianym poprzez kobiece doświadczenie.
Gość specjalny: GUZEL JACHINA
Prowadzenie: Agnieszka Sowińska
Kiedy: 25 września 2018 r.

 

Powieść ta należy do tego rodzaju literatury, który, jak się zdawało, zniknął całkowicie wraz z rozpadem Związku Sowieckiego. Istniała wspaniała plejada pisarzy dwóch kultur, którzy należeli do jednego z narodów imperium, ale pisali w języku rosyjskim. Fazil Iskander, Jurij Rytcheu, Anatolij Kim, Ołżas Sulejmenow, Czingiz Ajtmatow… Tradycje owej szkoły to głęboka znajomość materiału narodowego, miłość do własnego narodu, pełen godności i szacunku stosunek do ludzi innych kultur, subtelne korzystanie z folkloru. Wydawało się, że ów kierunek nie będzie miał kontynuacji, że to zaginiony ląd. Zdarzyło się jednak coś rzadkiego i radosnego – pojawił się nowy prozaik, młoda Tatarka Guzel Jachina, która w sposób naturalny zajęła miejsce w szeregu tamtych mistrzów.

 

Powieść „Zulejka otwiera oczy” to debiut wybitny. Posiada najważniejszą cechę prawdziwej literatury – trafia prosto do serca. Opowieść o losach głównej bohaterki, tatarskiej chłopki z czasów rozkułaczania, tchnie takimi autentyzmem, wiarygodnością i urokiem, jakie w ogromnym zalewie prozy ostatnich dziesięcioleci nie zdarzały się zbyt często.

 

O AUTORCE:

 

Guzel Jachina – rosyjska pisarka, Tatarka, urodzona w Kazaniu. Jej głośna debiutancka powieść “Zulejka otwiera oczy” wywołała w Rosji wielkie poruszenie, została wyróżniona m.in. nagrodami “Wielkiej księgi” oraz “Jasnej Polany”. Studiowała języki obce, a także scenopisarstwo w instytucie filmowym.

 

Źródło: Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.