Przejdź do treści
Home movies: Niechciane archiwa
Data/Czas: 12/10/2023 - 07/12/2023 | 18:00-19:30
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią: Zobacz nieznane świadectwa filmowe z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej nagrywane przez stacjonujących w Polsce niemieckich żołnierzy i przedsiębiorców. Zapraszamy na nasz nowy cykl spotkań. Amatorskie nagrania filmowe z czasów II wojny światowej to nieodkryty świat, ukazujący wojenną rzeczywistość w nieco innym świetle.

Jaki obraz okupowanej Warszawy wyłania się z amatorskich niemieckich nagrań? Czym była stolica Polski dla stacjonujących tutaj Niemców – atrakcją turystyczną, polem bitwy, przystankiem w drodze na Wschód?
Na pierwsze spotkanie zapraszamy już 𝟭𝟮 𝗽𝗮ź𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮! Naszymi gośćmi będą 𝗽𝗿𝗼𝗳. 𝗝𝗲𝗿𝘇𝘆 𝗞𝗼𝗰𝗵𝗮𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 i 𝗽𝗿𝗼𝗳. 𝗦𝘁𝗲𝗽𝗵𝗮𝗻 𝗟𝗲𝗵𝗻𝘀𝘁𝗮𝗲𝗱𝘁. Spotkanie poprowadzi 𝗱𝗿 𝗗𝗼𝗺𝗶𝗻𝗶𝗸 𝗖𝘇𝗮𝗽𝗶𝗴𝗼.

𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠

𝗢 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨
W 1932 roku firma Kodak wprowadziła na rynek wynalazek, który zdemokratyzował kino – lekkie, przenośne kamery. Węższa niż w przypadku profesjonalnego sprzętu taśma 8mm pozwalała zapisać na jednej rolce od 3 do 4,5 minuty nagrania. Firma zapewniała pełną obsługę w myśl hasła: „Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę”. Filmowcy amatorzy utrwalali więc wszystko: relacje z wakacji i podróży, życie domowe, rodzinne uroczystości i wydarzenia publiczne. Niektórzy próbowali kręcić scenki rodzajowe.
Wybuch wojny nie oznaczał końca kariery 𝘩𝘰𝘮𝘦 𝘮𝘰𝘷𝘪𝘦𝘴. Filmowcy amatorzy w żołnierskich mundurach poruszali się po całej Europie, docierając wszędzie, gdzie stacjonowały niemieckie wojska. Utrwalali to, czego nie chciały widzieć kamery filmujące na użytek propagandy III Rzeszy: zniszczone miasta i wsie, drogi pełne zrozpaczonych, bezradnych ludzi, groby. Po wojnie materiał ten lądował w kufrach i na strychach, stawał się kłopotliwym spadkiem po trudnej historii, swoistym niechcianym archiwum. To właśnie te nieznane i odrzucone świadectwa filmowe z okresu okupacji niemieckiej będą tematem spotkań. W ramach każdego z nich pokażemy fragmenty filmów archiwalnych poświęcone innemu aspektowi wojennej rzeczywistości na terenach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Pokaż mniej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.