Przejdź do treści
Heiner Müller i muzyczna awangarda
Data/Czas: 20/10/2022 | 18:30-18:30
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: Spotkanie z cyklu „Literatura i muzyka. Pięć rozmów o pisarzach i kompozytorach”.
Rozmowa o teatralno-muzycznym potencjale tekstów Heinera Müllera i ich aktualności oraz o zaproponowanych przez muzyków i kompozytorów interpretacjach jego utworów. Dzieło wschodnioniemieckiego dramaturga, prozaika i poety Heinera Müllera inspirowało i wciąż inspiruje twórców muzyki do nowych odczytań. Jego wieloznaczne teksty zachęcają do tego, by traktować je jako partytury teatralno-muzyczne.


Dwa z nich: „Die Hamletmaschine”/ „HamletMaszyna” (1977) i „Bildbeschreibung” /„Opis obrazu” (1984) doczekały się niezwykle interesujących interpretacji dźwiękowych. Pierwszy z utworów przekształcony został przez Wolfganga Rihma w “teatr muzyczny” – przedstawienie „Die Hamletmaschine.
Trzy lata później członkowie berlińskiego zespołu rockowego Einstürzende Neubauten nagrali razem z Heinerem Müllerem „Die Hamletmaschine” w rozgłośni radia NRD a zespół Einstürzende Neubauten – hipnotyzujące odczytanie „Bildbeschreibung”, śmiały eksperyment prozatorsko-dramatyczny Müllera.
W spotkaniu wezmą udział:
Dr Sabina Macioszek – Doktor nauk humanistycznych, Dr Katarzyna Sowińska-Fruhtrunk – dyrygent i teoretyk muzyki, adiunkt w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie.
Spotkanie poprowadzi Prof. dr hab. Piotr de Bończa Bukowski – profesor w Instytucie Filologii Germańskiej UJ.

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.