Przejdź do treści
Data/Czas: 02/07/2019 | 20:00-22:00
Lokalizacja: | |

Od ponad dwóch tygodni Gruzja wstrząsana jest różnymi konfliktami społeczno-politycznymi. Początkowo uwaga społeczna ogniskowała wokół pierwszego w historii tego kraju tygodnia dumy środowisk LGBT pod nazwą Tbilisi Pride. Organizatorzy wydarzenia otrzymywali groźby śmierci, środowiska skrajnej prawicy zapowiadały organizację patroli paramilitarnych w Tbilisi, aby nie dopuścić do przemarszu osób nieheteronormatywnych ulicami stolicy Gruzji, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdziło, że nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia.

 

Jednak prawdziwy wybuch społeczny spowodowało przybycie do Gruzji 20 czerwca i wystąpienie w gruzińskim parlamencie w ramach obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Państw Prawosławnych wiceprzwodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Siergieja Gawriłowa. Swój sprzeciw wobec tego faktu wyrazili politycy opozycji, a następnie około 20 tysięcy Gruzinów którzy pojawili się wieczorem przed budynkiem parlamentu. Początkowo pokojowa demonstracja przerodziła się w konfrontację pomiędzy częścią demonstrantów i policjantami. Policja w celu rozbicia protestu użyła gazu łzawiącego, kul gumowych i armatek wodnych. Około 240 osób zostało poszkodowanych, w tym trzy osoby straciły wzrok. Opozycja i demonstrujący domagali sie ustąpienia przewodniczącego gruzińskiego parlamentu, ministra spraw wewnętrznych, przedterminowych wyborów, zmiany systemu wyborczego na w pełni proporcjonalny oraz uwolnienia wszystkich zatrzymanych. Protesty były kontynuowane w kolejnych dniach. Miały już charakter w pełni pokojowy.

 

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Wojciechem Wojtasiewiczem, dziennikarzem dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, który obserwował wyżej opisane wydarzenia na miejscu relacjonując ich przebieg dla polskich mediów – NEW, TVN, Polsat oraz TOK FM. pin

Miejsce: GMT – Georgian Wine&Art Gallery, Bytomska 23, 30-075 Kraków

 

Nowa Europa Wschodnia

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.