Przejdź do treści
GRANICE | Kryzys migracyjny jako element wojny hybrydowej
Data/Czas: 24/03/2022 | 18:00-20:00
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią: Czy możliwe jest sterowanie procesami migracyjnymi — i jeśli tak, to w jakim stopniu? Kto korzysta na rozpętywaniu tego rodzaju kryzysów? Jakie narzędzia są niezbędne do tego, aby nimi sterować? Czy kryzys migracyjny na polskiej granicy może być testem spójności reakcji zachodnich państw? Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na piąte spotkanie cyklu „Granice”.

Historyk prof. Daniel Boćkowski i ekspert do spraw terroryzmu Andrzej Mroczek opowiedzą o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy z perspektywy koncepcji konfliktu hybrydowego. Spotkanie poprowadzi dr Paulina Piasecka, dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
𝐑𝐨𝐳𝐦𝐚𝐰𝐢𝐚𝐜́ 𝐛𝐞̨𝐝𝐚̨:
𝐃𝐚𝐧𝐢𝐞𝐥 𝐁𝐨𝐜́𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢 — historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze obejmują terroryzm polityczny, religijny i medialny, terroryzm krajowy, bezpieczeństwo wewnętrzne, fundamentalizm religijny, a także sytuację geopolityczną krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (ang. MENA).
𝐀𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣 𝐌𝐫𝐨𝐜𝐳𝐞𝐤 — ekspert ds. terroryzmu i terroru kryminalnego. Zajmuje się tematyką przestępczości zorganizowanej oraz zarządzaniem w stanach nadzwyczajnych i kryzysowych. Członek Rady Programowej oraz koordynator do spraw szkoleń Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Współpracownik Centrum Komunikacji Kryzysowej i Psychologii Śledczej oraz współautor Prezydenckiego Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Pracował w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw oraz służbach specjalnych. Zajmował stanowisko głównego specjalisty w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
𝐑𝐨𝐳𝐦𝐨𝐰𝐞̨ 𝐩𝐨𝐩𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐢 𝐏𝐚𝐮𝐥𝐢𝐧𝐚 𝐏𝐢𝐚𝐬𝐞𝐜𝐤𝐚 — doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalistka w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej. Dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz zastępczyni kierownika Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. Pracowała jako główna specjalistka w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym przy MSWiA. Była redaktorką i współautorką publikacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
𝐆𝐫𝐚𝐧𝐢𝐜𝐞 𝐭𝐨 𝐜𝐲𝐤𝐥 𝐬𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧́, który powstaje dzięki współpracy Domu Spotkań z Historią i Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Poświęcony jest kwestii uchodźstwa i migracji ekonomicznej do Europy w ostatniej dekadzie. Trwający na granicy polsko-białoruskiej kryzys migracyjny i humanitarny nie jest ani pierwszym, ani ostatnim we współczesnej Europie. W czasie sześciu spotkań analizujemy problemy i wyzwania, przed którymi stają instytucje państwowe, służby, organizacje pozarządowe, organizacje międzynarodowe, media oraz obywatele i obywatelki.
𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐤𝐚: Ola Sadownik

 

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.