Przejdź do treści
Goethe-Kino: Transit
Data/Czas: 17/11/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: Wojska niemieckie stacjonują pod Paryżem. Georg, niemiecki uchodźca, w ostatniej chwili ucieka do Marsylii. W swoim bagażu ma spuściznę po pisarzu Weidelu, który odebrał sobie życie ze strachu przed swoimi prześladowcami: rękopis, listy, zapewnienie o wizie z ambasady meksykańskiej. Tylko ci, którzy mogą udowodnić, że wyjadą, mogą zostać w Marsylii. Potrzebne są wizy do ewentualnych krajów przyjmujących, wizy tranzytowe, rzadkie bilety na przejazd statkiem. Georg przypomina sobie dokumenty Weidela i przyjmuje jego tożsamość.

Zanurza się w jego istnieniu. Śledzi rozmowy uchodźców na korytarzach małego hotelu, konsulatów, w kawiarniach i barach przy porcie. Zaprzyjaźnia się z Drissem, synem swojego towarzysza Heinza, który zginął podczas ucieczki. Zadaje sobie pytania: po co jechać dalej? Czy nowe życie można zacząć gdzie indziej? Wszystko zmienia się, gdy Georg poznaje tajemniczą Marie i zakochuje się w niej. Czy to poświęcenie, czy kalkulacja każe jej dzielić życie z lekarzem Richardem i jednocześnie szukać swojego męża?
W zapierającym dech w piersiach filmowym spotkaniu historii ze współczesną Marsylią, Christian Petzold opowiada historię miłości pomiędzy ucieczką, wygnaniem i tęsknotą za miejscem, które jest domem. W filmie występują Franz Rogowski (European Shooting Star 2018) i Paula Beer (nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej za główną rolę we FRANTZ François Ozona).
Film pokażemy w oryginale z niemieckimi napisami.Wprowadzenie przygotuje dla nas filmoznawczyni Ewa Fiuk.

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.