Przejdź do treści
Goethe-Kino: Nahschuss
Data/Czas: 13/10/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: Berlin Wschodni, 1981 rok. Ambitny naukowiec Franz Walter zostaje zwerbowany przez Służbę Bezpieczeństwa i zostaje wysłany na zagraniczne zlecenie do Niemiec Zachodnich. Franz nie waha się, gdy obiecano mu profesurę na uniwersytecie. Przyjmuje ją natychmiast, przysięga absolutną lojalność wobec systemu i zgadza się pracować dla wywiadu zagranicznego NRD, dopóki nie będzie mógł objąć nowego stanowiska.

Wkrótce Franz musi posłużyć się szantażem, by zmusić niewinnych ludzi do mówienia. Jednak jego przełożeni posuwają się jeszcze dalej: uchodźcy i ich krewni są celem psychologicznej destrukcji. Fałszowania listów, diagnozy medyczne, inwigilacja i podsłuchy są na porządku dziennym. Franz nie może tego znieść: czuje się bezsilny i coraz bardziej się izoluje. Gdy postanawia wykraść tajne dokumenty w celu późniejszej ucieczki na Zachód, wywołuje to niefortunną reakcję łańcuchową, która prowadzi do jego aresztowania i w końcu do egzekucji…
Film pokażemy po niemiecku z niemieckimi napisami.
Wstęp do filmu przygotuje filmoznawczyni Ewa Fiuk.

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.